//

שאלה - הסבר לתוצאות בדיקות דם עם ערכים החורגים מהנורמה

השאלה:
אני בת 23. עשיתי בדיקות דם ובחלק גדול מהן התוצאות לא תקינות. זו לא הפעם הראשונה שקיבלתי תוצאות כאלו: MCH - 28.7 pg Lymphocytes - 4.47 K/uL ALT(GPT) - 61 U/L Alkaline Phosph. - 49 U/L C Reactive Prot.- 5.7 mg/L ESR - 38 mm/h Vitamin B12 - 120


תשובה:


רמות ה- MCH ורמות ה- Alkaline Phosph., C Reactive Prot, Lymphocytes - כולן תקינות על פי טווחי הנורמה שאני מכירה. אם לפי טווח הנורמה של המעבדה בה בוצעו הבדיקות ערכים אלו מעט חורגים, אין לכך משמעות.

ALT הוא אנזים שנמצא בכבד ומופרש לדם במחלות כבד ומרה שונות, ואז רמתו בדם עולה. במקרה שלך, רמת ה- ALT חורגת מעט מאוד מן הנורמה, וקרוב לוודאי שאין לכך כל משמעות. יש לוודא שכל שאר בדיקות תפקודי הכבד תקינות (בילירובין ישיר ועקיף, AST, GGT, אלבומין, PT), ואם רוצים להיות מאוד בטוחים, ניתן לחזור על הבדיקה בעוד כמה חודשים לוודא שאין החמרה.

ESR או שקיעת דם, זהו מדד כללי למצבי דלקת שונים. כאשר התוצאה בבדיקת שקיעת דם גבוהה, זו עדות למצב דלקתי כלשהו, אך לא ניתן לדעת איזה. לשם כך יש לבצע בדיקות נוספות. האם היית חולה בווירוס או שפעת ביום ביצוע הבדיקה? אם כן, זה יכול להסביר את התוצאה, וכדאי לחזור על הבדיקה ביום אחר. אם לא, פני לרופא המטפל לבירור. תוכלי למצוא מידע רב על הנושא בפורטל אינפומד.

רמת ויטמין B12 אצלך נמוכה. הסיבה השכיחה לכך היא צמחונות או תת-ספיגה. בכל מקרה, חשוב לקחת את הוויטמין כתוסף מזון, ולפנות לרופא לבירור סיבת החסר.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!