שאלה - הסיבות לכאבי רגליים

השאלה:
אני בן 80. מה הסיבות לקשיים בהליכה, ביחוד בהתחלה, כאבים ונטייה למעידה? זרימת הדם ברגליים נבדקה ונמצאה תקינה.


תשובה:


לכאבי רגליים יכולות להיות סיבות רבות, כגון כיווצי שרירים, דלקות גידים, בעיות באספקת דם לעורקים ולוורידים, זיהום של העצם, תרופות, גידולים, ובעיות עצביות. עם זאת, בדבריך ציינת כי הקושי הוא הייחוד בתחילת ההליכה, ושיש לך נטייה למעידה ויש כאבים. אני חושבת שהתיאור שלך יכול להתאים לבעייה רפואית שנקראת spinal stenosis, היצרות תעלת השדרה, המתרחשת מסיבות שונות, כגון אוסטאוארתריטיס (ניוון מפרקי, השכיח מאוד בגיל המבוגר), פריצות דיסק, ולעתים נדירות יותר - גידולים. בדרך כלל מדובר על תהליך ניווני שהוא פונקציה של גיל.

כאשר ההיצרות הזו מערבת את עמוד השדרה המותני, היא גורמת לחולשה, לכאבי רגליים ולעיתים לכאבי גב תחתון. הכאבים מחמירים בהליכה, במיוחד בהליכה בירידות ומוקלים בישיבה או בהליכה ברכינה קדימה. למצב זה יכולים להיות תסמינים גם במערכת העיכול והשתן.

שיטת האבחון הטובה ביותר לעניין זה, היא MRI, אך אם לא ניתן להשיג בדיקה כזאת, גם CT יכול לסייע. יש טיפולים שמרניים (פיזיותרפיה, הזרקות סטרואידים) ולא שמרניים (ניתוח).

אפשרות חשובה אחרת, שיכולה לגרום לקושי בתחילת ההליכה ולנטיות למעידה היא מחלת הפרקינסון, הכוללת קושי בתחילת ההליכה עם הליכה ברכינה קדימה וצעדים קטנים, אך מחלה זו כוללת עוד מגוון רחב של תסמינים כמו רעד, קשיחות שרירים ושינויים מנטליים, ולדעתי כאב לא שכיח במקרה כזה.

ישנו פרקינסוניזם משני (שנגרם על ידי גורמים שונים) הנגרם על ידי תרופות מסוימות, זיהומים, מחלות בכלי דם וגורמים אחרים.

עצתי לך היא לפנות הן לאורתופד והן לנוירולוג, אשר אולי יסייעו לך לשפוך אור על תלונותיך, בכיוונים אלה או אחרים.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!