//

שאלה - התלבטות לגבי תרופות פסיכיאטריות לאישה שסובלת מהזיות

השאלה:
איך ניתן למנוע הזיות קוליות מטרידות ומשגעות? אמי בת 78 סובלת מקשיי ראיה, מכאבי מפרקים בכל הגוף, ובקושי זזה. היא אישה מרירה מאד שהחיים לא עשו לה טוב. היא טופלה בריספרדל שלא עזר במאומה, והרגישה שהיא נחלשת, שהגוף מתפורר, ושהראיה נחלשת. היא קיבלה Seroue


תשובה:


במצבים כאלה חשוב קודם כל לדעת מהן בדיוק הבעיות הגופניות של אמך, ואילו תרופות היא מקבלת לטיפול בהן. זאת משום שיש מחלות מסוימות, וכן טיפולים מסוימים (כגון תרופות נגד מחלת הפרקינסון למשל) אשר גורמים לתופעות של הזיות, והטיפול הנכון הוא קודם כל איזון המצב הגופני ו"לעשות סדר" בתרופות הגופניות.

שנית, מדוע היא חוששת ליטול סרוקוול? האם היא ניסתה את התרופה? זו תרופה מאד שונה מריספרדל, ואם אמך חשה תופעות לא נעימות עם ריספרדל, יכול מאד להיות שמהסרוקוול דווקא צעזוא לה בלי לגרום תופעות לוואי.

זיפרקסה, כמו ריספרדל וכמו סרוקוול, היא תכשיר נוגד פסיכוזה. גם לזיפרקסה יש תופעות לוואי אופייניות, ויש לה, כמו לכל תרופה, יתרונות וחסרונות.

בכל אופן, אני ממליצה שאמך תיבדק באופן אישי על ידי פסיכיאטר/ית מומחה לקבוצת הגיל הזו, המכונה גם פסיכוגריאטר, על מנת להעריך באופן שלם את מצבה, ואז תהיה אפשרות לתת המלצות מתאימות.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!