שאלה - היווצרות קרישי דם שגורמים לאירוע מוחי

השאלה:
אבא שלי בן 73, חולה סוכרת, מטופל בשני סוגי אינסולין, מקבל קומדין, ועוד תרופות להורדת לחץ דם, לב ועוד. לפני מספר שנים איבד את ראייתו באחת מעיניו עקב חסימה בכלי דם. מאז מטופל בכדורים שהזכרתי לעיל. לפני כשנה קיבל אירוע קל, שאפילו לא ידע עליו, ובעקבותי


תשובה:


ההיסטוריה הרפואית של אביך מצביעה על כך שהוא סובל מבעיות כלי דם על רקע של יתר לחץ דם, סוכרת ואולי גורמים נוספים. גורמי סיכון אלה יוצרים תנאים נוחים להיווצרות קרישי דם בעורקים. מתיאורך סביר להניח שקריש דם (תסחיף) הוא שגרם לאירוע המוחי החולף (TIA).

הגורמים העיקריים למחלת לב וכלי דם הם סוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, עישון, חוסר פעילות גופנית, שומנים בדם, לחץ גופני או נפשי וקרישיות יתר של הדם. אביך חייב להפחית גורמי סיכון אלה, לאכול באופן מאוזן, להתמודד עם מצבי לחץ, ולעסוק בפעילות גופנית משקמת. כמו כן הייתי ממליץ לו לבדוק את רמת ההומוציסטאין בדם. התכווצויות באצבעות הרגל עלולות להופיע כתוצאה ממחסור במגנזיום ובאשלגן, או מזרימת דם לא טובה לקצות האצבעות. ניתן לעסות האזור במים פושרים לשיפור זרימת הדם לאזור. הייתי ממליץ שיצטרף לתוכנית לשיקום ומניעת מחלות לב וכלי דם.

בברכה,

ד"ר ירון גרשוביץ - פיזיולוג מומחה במאמץ, בשיקום לב ובאימון רפואי לבריאות הלב

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!