שאלה - הטיפול בג'יארדיה למבליה

השאלה:
בדיקת צואה אישרה שהבאתי הביתה מהמזרח יצורים העונים לשם ג'יארדיה. במשך השנתיים האחרונות, הזיהום בהחלט היה סימפטומטי. לקחתי פלג'יל 750 מ"ג ביום במשך חמישה ימים או שבוע. לתרופה היו תופעות לוואי קשות, במיוחד מנטליות.

לאחר חודש של הקלה, הסימפטומים חזרו. לאחר מספר חודשים לקחתי מנה אחת של Tinidazole. הטפיל חזר. קשה לי להאמין שאוכל לסיים טיפול ארוך או חזק יותר של פלג'יל. לא הצלחתי למצוא quinacrine. מה השלב הבא?


תשובה:


גיארדיה למבליה (Giardia Lamblia) זהו טפיל (פרזיט) חד-תאי המצוי במעי של בעלי חיים ובני אדם. הוא גורם למחלה ג'יארדיאזיס, אחת ממחלות הפרזיטים הנפוצות בעולם.

ההדבקה נעשית במגע עם צואה נגועה, דרך שתיית מים מזוהמים, מזון שנשטף במים מזוהמים או מגע ישיר. המחלה נפוצה בגני ילדים ובארצות לא מתועשות. התסמינים כוללים כאבי בטן, צואה מימית, גזים ואף הפרעות בספיגה של המעי.

פלג'יל, או בשם הגנרי metronidazole, זוהי אנטיביוטיקה הניטלת לטיפול בפרזיט. תופעות הלוואי שלה כוללות הפרעות קלות בתפקוד מערכת העיכול, אשר פוחתות עם הסתגלות הגוף לתרופה. לעיתים רחוקות גורמת התרופה לתופעות לוואי במערכת העצבים, כגון עקצוץ, סחרחורות וקהות חושים. מה כוונתך בתופעות לוואי מנטליות?

לקריאה על פלג'יל באינדקס התרופות (ראה גם את ההסבר על תופעות הלוואי):

http://www.infomed.co.il/drug1.asp?dID=160
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!