שאלה - מחלת הנשיקה אצל ילדים

השאלה:
חברה לעבודה טוענת שבתה בת ה-5 היתה חולה עם חום גבוה וגרון מודלק בסוף השבוע, ואתמול עברה בדיקות לגילוי מחלת הנשיקה. עם זאת, היא אמרה שעד שיגיעו התוצאות, ומכיוון שהחום ירד אתמול, נשלחה בתה הבוקר לגן! האם אכן ניתן לשלוח את הילדה לגן אם ירד החום, אך יש ח


תשובה:


בילדים, הגורמים למחלות חום המערבות גם את הגרון הם לרוב ווירוסים, מחלות מדבקות וחולפות. גם מחלת הנשיקה נכללת ברשימה. מחלת הנשיקה היא מחלה זיהומית הנגרמת בעיקר על ידי נגיף אפשטיין-באר, הפוגע בקשרי לימפה בצוואר, בבתי השחי ובמפשעה.

הנפגעים העיקריים הם מתבגרים ומבוגרים צעירים. אחרי תקופת דגירה של 7-5 ימים מופיעים תסמינים, הכוללים התנפחות של קשרי לימפה, חום, כאב ראש, כאב גרון ואיבוד התיאבון.

המחלה מאובחנת לפי נוכחות מספר רב של מונוציטים לא טיפוסיים בדם ועל ידי בדיקות סרולוגיות. התסמינים עשויים להימשך שבועות אחדים עד להחלמה. אין טיפול למחלת הנשיקה, שכן זהו וירוס, ובווירוס לא מטפלים טיפול אנטיביוטי. המחלה עוברת עם הזמן, ומתבטאת אצל כל אחד באופן שונה, גם מבחינה אורכה.

בנוסף, זו מחלה די קלה כשחולים בה בגיל צעיר, וההתאוששות ממנה קצרה יחסית. אין צורך למנוע הידבקות, ואפילו עדיף לעבור אותה בגיל צעיר. ידוע כי 90% מהילדים שיידבקו בנגיף הם אסימפטומטיים, כלומר לא אינם סובלים מתסימני המחלה. בגיל הילדות, גם אלה שנדבקים במחלה סובלים מעייפות ומחולשה, ובמקרים רבים מדלקת בגרון.

אם ירד החום ונראה כי הילד מרגיש טוב יותר, ניתן לשלחו לגן, כמובן לאחר התייעצות עם הרופא.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!