שאלה - ניתוח לסגירת נקב בעור התוף

השאלה:
בני צריך לעבור ניתוח tympanoplasty (סגירת נקב באוזן). ברצוני לקבל פרטים על מהלך הניתוח ועל אפשרויות ריפוי ללא ניתוח. כמו כן, האם אפשר לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית? בני בן 11.5. ברצוני לדעת מהם הסיכונים הכרוכים בהניתוח.
תשובה:


Thympanoplasty, כפי שציינת, היא פעולה כירורגית שבה סוגרים נקב בעור התוף. הפעולה מתבצעת כאשר רופא אף-אוזן-גרון מתרשם שהנקב גדול מכדי להיסגר בעצמו על ידי טיפול אנטיביוטי ומקומי. במקרים כאלה נדרשת פעולה כירורגית על מנת לשחזר את שטח פני התופית.

הניתוח בילדים יכול להיעשות בהרדמה מקומית או כללית, בהתאם לשיקולי המנתח במקרה הספציפי. במהלך הניתוח מוחדרת מצלמה קטנה אל תעלת השמע, דרכה רואה המנתח את שטח פני התופית ואת עצמות השמע על מנת להחליט באיזו טכניקה לבצע את הניתוח.

אם עצמות השמע נראות תקינות - נלקחת רקמה סחוסית (מחלל תעלת השמע או מהאפרכסת) אשר "מושתלת" על פני שטח התופית וכך סותמת את הנקב. לאחר פעולה זו מוזרק חומר במרקם ג'לטיני אל חלל תעלת השמע, על מנת שילחץ על שטח התופית, וכך תיווצר הדבקה טובה יותר של רקמת הסחוס אל שטח התופית.

זוהי פעולה קצרה יחסית ופשוטה, והחולה לא נזקק לאשפוז אחריה. האוזן נחבשת, ניתן טיפול אנטיביוטי מניעתי, ולאחר כ-10 ימים מוסרות התחבושות וניתן לראות את התוצאה, אשר ביותר מ90% מן המקרים היא מצוינת, כלומר, נוצר שחזור מדוייק של שטח התופית.

במקרה שנראה נזק לעצמות השמע, דבר נדיר יחסית בילדים, נעשית פעולה אחרת, בה נדרש גם שחזור של עצמות השמע בטכניקות שונות, בהתאם לשיקולי הרופא המנתח.

הסיבוכים לאחר ביצוע tympanoplasty יכולים להיות סחרחורות וצלצולים, זיהומים של חלל תעלת השמע והתופית, וחוסר איחוי של נקב התופית. במקרים נדירים יותר יכולה להיות פגיעה עצבית, אשר יכולה להתבטא בתחושת טעם מתכתי או מלוח.

חשוב להדגיש כי סיבוכים אלה נדירים יחסית, ורובם הגדול נעלם לאחר מספר שבועות. על ידי הקפדה שאיזור הניתוח יהיה יבש וטיפול אנטיביוטי נכון למניעת זיהומים ניתן להימנע מסיבוכים.

תוכלו לקבל מידע נוסף לגבי הניתוח מהרופא אשר יבצע את הניתוח.

בהצלחה!

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ