שאלה - אני בת 31. כבר יומיים שאני מגלה דם בצואה, לא מעורב בצואה אלא על הנייר, כך לפחות נראה לי. בכל אופן, ראיתי את התשובות שכתבתם ואני רוצה לפנות לבדיקה. אני לא נמצאת בישראל, ויש באפשרותי לפנות למעבדה ולבקש

השאלה:
אני בת 31. כבר יומיים שאני מגלה דם בצואה, לא מעורב בצואה אלא על הנייר, כך לפחות נראה לי. בכל אופן, ראיתי את התשובות שכתבתם ואני רוצה לפנות לבדיקה. אני לא נמצאת בישראל, ויש באפשרותי לפנות למעבדה ולבקש לעשות בדיקה, אולם אני לא יודעת איזו בדיקה אני אמור


תשובה:


דם על הנייר לאחר יציאה יכול להיות ממספר סיבות. בגילך, הייתי קודם כל חושבת על טחורים או פיסורה. האם סובלת מטחורים? האם יש לך פיסורה בפי הטבעת? האם את סובלת מכאבים בזמן יציאות?

כדי לדעת אם הדם מעורב בצואה, ישנה בדיקת שנקראת דם סמוי בצואה או באנגלית: occult blood. זו בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. בגילך לא הייתי חושבת על אופציה זו, אלא אם יש לך היסטוריה משפחתית חזקה של סרטן זה. במקרה שלך רוב הסיכויים שבדיקה זו תהיה חיובית, כי ציינת שיש דם על הנייר, אז הדם קיים לבטח גם בצואה, ואז הבדיקה לא תעזור במיוחד.

אם לא אבחנת בעצמך מקור ברור לדימום, אני ממליצה לך לפנות לפרוקטולוג או לכירורג כדי לבדוק את האזור, ואולי למצוא מקור לדימום שניתן לראותו בבדיקה גופנית.

בכל מקרה, אם אכן יש דם סמוי בצואה, מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה (colonoscopy). זו בדיקה אנדוסקופית, המאפשרת לצפות בפנים המעי הגס לכל אורכו.

בהצלחה!

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!