שאלה - סיבות אפשריות להאפרת שיער אצל ילד

השאלה:
בני בן 10, ילד בריא בדרך כלל, יש לו שיער בצבע חום, ומקרוב אפשר לראות שהופיע לו מעט שיער לבן מקדימה. האם יש סיבה לכך? והאם אפשר למנוע את הופעת השיער הלבן אצל ילדים?


תשובה:


האפרת שיער בילדים לבנים לפני גיל 20 שנה נקראת Premature graying או האפרה טרם זמנה. שיער מלבין או מאפיר כאשר יש הפרעה בייצור פיגמנט המלנין בזקיק השערה. בדרך כלל זהו מצב גנטי, אבל גורמים נוספים כוללים תרופות וצמחי מרפא כמו ויטמין E ואכינצאה, ועישון, כולל עישון פאסיבי (הרלוונטי יותר לילדים). ישנם כמה מצבים רפואיים אשר יכולים לגרום להלבנה/ האפרת שיער מוקדמת: אנמיה (מסוג מסוים, הנקרא pernicious anemia), הפרעות בפעילות בלוטת התריס, פרוגריה (הזדקנות מוקדמת), דלדול עצם, מחסור בוויטמין B12, מחלת לב כלילית בילדים, חסר חיסוני, כמה מחלות גנטיות, זיהום פטרייתי של הקרקפת ועוד.

חשוב להיוועץ ברופא ילדים על מנת לשלול זיהום או מחלה מערכתית הגורמים להאפרת השיער. הרופא ישלח את הילד לבדיקות אם יחשוב שיש בהן צורך.

אם עושים שימוש בצבעי שיער, מכיוון שדווח קשר בינם לבין התפתחות ממאירות, יש להשתמש בצבעי שיער צמחיים או חינה. כמו כן, לפני מריחת הצבע יש לבדוק שאין רגישות אליו על ידי מריחה קטנה שלו באזור נסתר בגוף.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!