שאלה - סיבות אפשריות לרמה גבוהה של פריטין

השאלה:
אני בת 32. אני חשה עייפות גדולה ולחץ בחזה. בבדיקות הדם היו רמת הברזל, רמת ההמוגלובין, רמת ה- CRP ושקיעת הדם תקינים. רמת הפריטין גבוהה מאד (878), ערך ה- MPV גבוה (13), רמת הטרנספרין נמוכה (154), ה- MCHC מעט נמוך, ורמת האלבומין תקינה. על מה מצבי


תשובה:


פריטין הוא מדד למאגרי הברזל בגוף, אך גם acute phase reactant, כלומר חלבון שרמתו עולה במצבי דלקת או לחץ. הרמה שלו חשובה בעיקר באבחון חסר ברזל, אך רמה גבוהה הרבה פעמים אינה קשורה לרמת הברזל בדם.

רמה גבוהה של פריטין יכולה להופיע מהסיבות הבאות: עודף ברזל בדם (הרעלת ברזל, המוכרומטוזיס - מחלה גנטית הגורמת לספיגה מוגברת של ברזל, סוגים שונים של אנמיה שגורמים להצטברות ברזל בדם), מחלות כבד, מחלה כרונית כלשהי או מצבי דלקת חריפה.

רמת הברזל שלך בדם תקינה, כך שלא סביר כי מדובר בהרעלת ברזל או המוכרומטוזיס. אין עדות לתהליך דלקתי שיכול להסביר רמה גבוהה של פריטין לפי בדיקת ה- CRP ושקיעת הדם. אלה בדיקות לא ספציפיות שבודקות אם יש בגוף מצב של דלקת או זיהום. רמת הטרנספרין נמוכה כאשר יש רמה מספיקה של ברזל בדם.

בבדיקת MPV נמדד הנפח הממוצע של טסית הדם. כדי לקבל מדידה נכונה של MPV, יש לבצע את בדיקת המעבדה סמוך מאוד למועד נטילת הדגימה. המתנה ממושכת במבחנה גורמת לעליה בנפח הטסיות. לכן מאוד שכיח שרואים חריגה בבדיקה זו.

לסיכום, לא ניתן להבין מתוך הנתונים מה יכולה להיות הסיבה לרמה הגבוהה של הפריטין. הייתי ממליצה לחזור על הבדיקה שנית, וכן לבצע בדיקת תפקודי כבד. בנוסף, אנא פני לייעוץ רופא המשפחה.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!