שאלה - עישון גראס יחד עם תרופות נוגדות דיכאון

השאלה:
אני לוקחת חצי כדור Edronax בבוקר וחצי כדור Miro בערב. האם אפשר לקחת איתם גראס?
תשובה:


Edronax (או reboxetine) היא תרופה נוגדת דיכאון ממשפחת מעכבי ספיגת נוראפינפרין. Miro (או mirtazapine) אף היא נוגדת דיכאון יחסית חדשה, טטרהציקלית. השאלה אם לתרופות נוגדות דיכאון יש אינטרקציה עם עישון גראס היא שאלה נפוצה.

עלייך לדעת שעישון גראס בעצמו עלול לגרום לדיכאון, ואצל אנשים שמעשנים גראס וסובלים מתסמיני דיכאון, ממליצים להפסיק את העישון ולראות אם הדיכאון חולף. בנוסף, גראס עלול לגרום להתקפי חרדה באנשים עם רקע של דיכאון. תופעות הלוואי של הגראס כוללות דופק לב מואץ, סחרחורות, חרדה, טשטוש, בחילות והקאות ובלבול. חלק מתופעות לוואי אלו עלול להופיע בלי קשר לנטילת נוגדי דיכאון, ועישון הגראס במקביל עלול להחריפן.

לגבי התרופות הספציפיות, ישנם נוגדי דיכאון שברור שאסור לעשן איתם גראס (למשל כל משפחת הטריציקליים, כמו אלטרול). לגבי התרופות עליהן שאלת, הן יחסית חדשות ואין מידע ברור לגבי נטילתן במקביל לעישון גראס. עם זאת, דווקא בגלל שהן יחסית חדשות ופחות מוכרות מבחינת תופעות לוואי, פרופיל הבטיחות שלהן פחות מוכר וההמלצה היא לא לעשן גראס במקביל לנטילתן.

תרופות ממשפחת ה- SSRI (כמו הפרוזק, פלואוקסטין) הן אופציה יותר בטוחה מבחינה זו, אך גם לגביהן אין הרבה מידע. היוועצי ברופא המטפל שלך.

בברכה,


ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ