שאלה - הסיבות לדלקות ריאה חוזרות אצל ילדים

השאלה:
לבני בן 4 היתה דלקת ריאות גדולה לפני כשנה, באונה האמצעית של הריאה הימנית, ומאז זה חוזר כל חודש בדלקות קטנות באותו מיקום. זה מתחיל מצינון ומתפתח לשיעול עם ליחה, וכבר כמה חודשים שרואים בצילומי חזה תסנין קבוע באותו מיקום. הילד עבר ברונכוסקופיה ותבחיני


תשובה:


דלקת של הריאות נגרמת בדרך כלל על ידי חיידק או נגיף. שקי האוויר מתמלאים במוגלה והריאות מתמצקות. התסמינים תלויים בכמות הריאה הנפגעת ובמידת האלימות של החיידק, אך בדרך כלל הם כוללים שיעול, חום, כאב בחזה, וצללים בצילום חזה. הסוג הנפוץ ביותר הוא דלקת ריאות וסימפונות, שמתחילה בסימפונות ובסימפונונות ומתפשטת לריאות. הטיפול הוא אנטיביוטי, ובמידת הצורך גם כולל מרחיבי סימפונות, סטרואידים ופיזיותרפיה.

להלן הסיבות לדלקות ריאה חוזרות בילדים בגילאים מעל גיל שנה לפי סדר שכיחותן:

אסתמה
גוף זר
ציסטיק פיברוזיס
דלקות ריאה קודמות שלא טופלו כראוי
סיבוכים של דלקות ריאה קודמות: ברונכוייקטזיות, פנאומטוסלה, ברונכיוליטיס אובליטרנס
שחפת
מחלות של כשל מערכת החיסון כמו איידס, או מחלות גנטיות אחרות ונדירות שפוגעות ביכולת הגוף להילחם בזיהומים
מחלות ממאירות
מחלות קולגן ומחלות אחרות של רקמת חיבור
Primary Ciliary Dyskinesia - מחלה נדירה שפוגעת בחלל דרכי הנשימה

בירור לגבי דלקות ריאה חוזרות, עדיף שיעשה על ידי הרופא המטפל או על ידי רופא ילדים מומחה למחלות ריאה. לצערי, אינני יכולה לעזור מעבר למסך המחשב, ללא בדיקת הילד. בנוסף לא ציינת את שמות האנטיביוטיקות שהוא קיבל. באופן כללי דלקות ריאה חוזרות או ממושכות בילדים הן תופעה די שכיחה, אך חשוב מאוד לבדוק את הסיבה להן. נראה כי הרופאים שבדקו את בנך חשבו בכיוונים הנכונים וביצעו את הבדיקות שגם אני הייתי מבצעת.

מובן גם שקשה לתת תשובה מלאה מבלי לראות את הצילום עצמו ואת תוצאות בדיקת ה- CT, אולם סביר להניח כי לאחר דלקת ריאות או במהלכה, הופיע תסנין ריאתי בצילום, תופעה שכיחה במיוחד בדלקות ריאה בילדים בתקופת זמן ממושכת כמו שאתה מתאר בשאלתך.

אני מציעה להמשיך את המעקב אצל רופא המומחה למחלות ריאה בילדים.

בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!