שאלה - לפני כשלושה שבועות פניתי לרופא עור עקב עקיצות שהיו לי במשך 3 חודשים ולא הפסיקו לגרד, ופריחה בעור באזור הזרועות. תחילה קיבלתי משחת בטאקורטן. לאחר 5 ימי טיפול המשיכה להופיע לי פריחה שמגרדת נורא בידיים.

השאלה:
לפני כשלושה שבועות פניתי לרופא עור עקב עקיצות שהיו לי במשך 3 חודשים ולא הפסיקו לגרד, ופריחה בעור באזור הזרועות. תחילה קיבלתי משחת בטאקורטן. לאחר 5 ימי טיפול המשיכה להופיע לי פריחה שמגרדת נורא בידיים. לאחר מכן החליפו לי את המשחה בכדורי פרדניזון 40 מ


תשובה:


התיאור שלך יכול להתאים לתופעה האלרגית המכונה אורטיקריה. זוהי תופעה שכיחה ביותר, המופיעה בכ-10% עד 20% מן האנשים במהלך חייהם. האורטיקריה נחשבת לחריפה כאשר משכה קצר מ-6 שבועות, ולכרונית כאשר היא נמשכת מעבר לזמן זה.

אורטיקריה חריפה שכיחה יותר בילדים ובמבוגרים צעירים, ובדרך כלל נגרמת כתוצאה מתגובה אלרגית (תרופות, אוכל, עקיצות יתושים), או זיהום חריף, במיוחד ויראלי.

כאשר יש אורטיקריה כרונית, נהוג לעשות בירור שלם, אך בדרך כלל לא מוצאים בבדיקות את הסיבה לפריחה. אני ממליצה לך לפנות לרופא עור או למומחה למחלות אלרגיה ואימונולוגיה להמשך הבירור.

אם אין לך פריחה, גם עור יבש הוא סיבה אפשרית לגרד בעונה זו של השנה. את יכולה לשמן את עורך בעזרת שימון הנקרא אקווזום, וכן להקפיד על מקלחות קצרות.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!