//

שאלה - ההשפעה של ואזודיפ על קצב הלב

השאלה:
אני בת 64. רציתי לשאול לגבי תרופה בשם ואזודיפ. קראתי באינפומד שהמיוחד בה שהיא לא מפריעה לקצב הלב, אבל בין תופעות הלוואי האפשריות שלה כתוב, בין השאר, שהיא יכולה לגרום להאצת קצב הלב. איך להתייחס לסתירה הזאת? חוץ מזה, כשאתם כותבים על אינטראקציות, אתם מ


תשובה:


ואזודיפ, או Lercanidipine, היא תרופה ממשפחת חוסמי תעלות הסידן, הדהידרופירידינים. היא גורמת להרפיית שריר חלק בדופן של עורקים קטנים ובכך תורמת לירידה בהתנגדות, וכך בלחץ הדם. מבחינה פיזיולוגית, כאשר לחץ הדם יורד, הגוף מגיב בהעלאת הדופק. אם לחץ הדם נופל באופן פתאומי, כמו במצבי שוק, יש החשה פתאומית ניכרת של הדופק, הנגרמת על ידי מנגנון הנקרא Reflex Tachycardia. היתרון של ואזודיפ הוא שמכיוון שהיא מתחילה לעבוד באופן הדרגתי, ולא גורמת לירידה חדה מדי בלחץ הדם, היא כמעט לא גורמת להאצת קצב הלב במנגנון שהוזכר.

יש להבדיל בין תופעה זו לבין תופעה שנקראת פלפיטציות, המתרחשת בכ-10% מהמטופלים, ומגדירה תחושה של פעימת לב איטית, מהירה, סדירה או לא. אלו הן תופעות התלויות במינון, ובדרך כלל חולפות או פוחתות בעוצמתן בטיפול ממושך.

לגבי הנקודה השנייה שהעלית, בכלי לבדיקת אינטראקציות בין תרופתיות מופיעים גם השמות הגנריים או שמות משפחות של תרופות, אבל אפשר לחפש בו תרופות לפי שמותיהן.

בברכה,

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!