שאלה - כתובות קעקע ורגישות למתכות

השאלה:
זה זמן רב אני מעוניינת לעשות קעקוע, אך אני אלרגית למתכות. אינני יודעת לאילו מתכות בדיוק, אך גם לחלק מטבעות הזהב שניסיתי לענוד פיתחתי אלרגיה. לאחר חיפושים רבים (בעיקר אינטרנט) נוכחתי לדעת כי ישנם גם צבעים סינתטיים (פלסטיים, שהבנתי שגם בהם יש סכנות).


תשובה:


מתכות רבות מעורבבות בתוך צבעי כתובות הקעקע, כולל ניקל. בספרות מדווח כי באנשים הרגישים לניקל (המתכת הנפוצה ביותר כגורמת לתגובות אלרגיות), שכיחה יותר הרגישות לצבעים של כתובות קעקע, במיוחד כחול וירוק, המכילים חומרים הנקראים כרומיום וקובלט.

אם יש לך רגישות למתכות, ישנו תבחין רגישות הנקרא 24 Hour Dot Test, שכנראה אליו התכוונת בשאלתך. הוא כולל בדיקה נקודתית של כל צבע שאת מעוניינת לשלב בטאטו.

הבעיה בצבעי הטאטו היא, שאי אפשר לדעת בוודאות מה הם מכילים. מסתבר שיצרני הצבעים והפיגמנטים לא נדרשים לגלות את תכולת המוצרים, ולכן איש מקצוע שמערבב את צבעיו שלו יוכל לתת לך את המידע האמין ביותר על המרכיבים.

רוב צבעי הטאטו אינם צבעים מבחינה טכנית, אלא פיגמנטים המומסים בתוך תמיסה נושאת, והפיגמנטים בדרך כלל אינם צמחיים, ובעיקר מורכבים ממלחי מתכות.

אם מתפתחת תגובה מיידית לקעקוע, נותנים טיפול מקומי בסטרואידים ובאנטיביוטיקה, ואז התגובה עשויה לחלוף, אך התגובה האלרגית יכולה להיות קשה יותר, ואף, כפי שציינת, עלולה להופיע לאחר חודשים ושנים. לכן, ישנן הרבה אזהרות בספרות הרפואית מפני עשיית כתובות קעקע באנשים הרגישים למתכות.

לא מצאתי מידע לגבי אפשרויות טיפול בתגובה מאוחרת. אני מניחה שניתן לטפל בה כבתגובה אלרגית, ואם אין מנוס, אולי להסיר את הקעקוע בעזרת לייזר. שקלי את הנזק האפשרי מול התועלת בעשיית הקעקוע.

בהצלחה!

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!