שאלה - נזלת אלרגית שאינה מגיבה לטיפולים

השאלה:
לפני שנתיים עברתי לדירת מרתף. כשהגיע החורף הקירות נרטבו והופיע עובש כמעט בכל הבית. הייתי צריכה להסיר אותו עם הרבה כלור מספר פעמים. מאז אני סובלת מנזלת כרונית, לרוב לא ירוקה. עברתי בדיקות אלרגיה כולל בדיקת דם, ונמצא שאיני אלרגית לדבר. עברתי ניתוח להקט


תשובה:


אלרגיה, על אף הדיעה הרווחת באוכלוסיה הכללית, יכולה להופיע גם בגיל מבוגר. נקודה חשובה נוספת היא העובדה שבמקרים רבים אין אנו מוצאים את האלרגן, כלומר את הגורם המעורר את האלרגיה. אם את רואה קשר ברור לחלוטין בין המעבר שלך לדירת המרתף ובין הופעת האלרגיה והימשכותה עד עתה, ייתכן שהאלרגן קיים בסביבת חייך, וכל עוד את נחשפת אליו, תסבלי מאלרגיה.

האם כאשר את נוסעת לתקופת מה, ואינך גרה בדירתך, הסימפטומים שוככים? אם כך הדבר, סביר להניח שאכן קיים גורם המעורר את האלרגיה בסביבת החיים שלך - ייתכן שבדירתך, ייתכן שבעבודתך וייתכן אף שבשכונה בה את מתגוררת.

אין ספק שמאוד לא נעים להפוך מאדם בריא לאדם הסובל מנזלת כרונית. האפשרויות הפתוחות בפנייך הן ניסיון חוזר לזהות האלרגן (תבחיני אלרגיה עדכניים) והימנעות ממנו. אפשרות נוספת היא טיפול תרופתי בימים בהם הסימפטומים קשים במיוחד.

כיום קיימות תרופות חדשות נוגדות אלרגיה עם תופעות לוואי מינימליות. טיפולים משלימים כאלה ואחרים, אומנם עוזרים בהרבה מקרים של מחלות אחרות, אך אינם מאוד מוצלחים בטיפול באלרגיה. אני ממליץ לפנות שוב למומחה לאלרגיה, לבצע שוב את תבחיני האלרגיה, ליטול טיפול סימפטומטי בימים הקשים יותר, ואם יש קשר ברור לסביבת חייך, אף על פי שזה לא פשוט כלל, ייתכן שמעבר דירה ישפר את איכות חייך מבחינת האלרגיה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!