//

שאלה - הטיפול הנכון בדלקות גרון

השאלה:
מתי משתמשים לדלקת גרון במוקסיפן ומתי ברפאפן? האם זה נכון שכאשר יש דלקת גרון בנוסף לשיעול משתמשים במוקסיפן?


תשובה:


דלקת גרון יכולה להיגרם על ידי מחוללים שונים. המרכזיים הם וירוסים או חיידקים. החיידקים אחראים סך הכל ל-15% עד 30% ממקרי דלקות הגרון, בעיקר החיידק סטרפטוקוק. ישנם רמזים קליניים מתי מדובר בזיהום חיידקי (חום גבוה, נפיחות רגישה בצוואר, תפליטים מוגלתיים, היעדר שיעול). דווקא שיעול תומך בנוכחות זיהום ויראלי, אשר בו לא מטפלים באנטיביוטיקה.

כאשר יש חשד קליני גבוה לזיהום חיידקי, לוקחים משטח גרון (יש תבחין מהיר שלא מצוי ברוב קופות החולים במקומותינו) ומתחילים טיפול אנטיביוטי. תשובת משטח הגרון חוזרת כעבור יומיים-שלושה. אם היא שלילית (ללא צמיחה של חיידק) מפסיקים את האנטיביוטיקה, ואם היא חיובית, משלימים 10 ימי טיפול באנטיביוטיקה.

טיפול הבחירה הוא בפניצילין V-K, או בשמו המסחרי רפאפן. זוהי האנטיביוטיקה שמכסה הכי טוב סטרפטוקוקים. לא מקובל לטפל בדלקת גרון סטרפטוקוקלית במבוגרים במוקסיפן (אמוקסיצילין). להפך, משתדלים להימנע ממוקסיפן ואוגמנטין (אמוקסיצילין-קלבולונט) משום כאשר דלקת הגרון היא ויראלית, תרופות אלו עלולות לגרום לפריחה מפושטת. (בילדים המצב מעט שונה, וכן נותנים מוקסיפן בגלל פרופיל חיידקים שונה שרוצים לכסות.)

אז התשובה לשאלתך בדבר שיעול ודלקת גרון היא שאין שום הנחיה למתן מוקסיפן, וששיעול תומך, כאמור, דווקא בזיהום ויראלי.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!