שאלה - תת פעילות סב קלינית של בלוטת התריס

השאלה:
בבדיקת דם לצורך תפקודי בלוטת התריס, התקבלו התוצאות הבאות: TSH - 11.32 THYROGLOBULIN AB - 205 ANTITHYROID PEROXID - 3732 T3 T4 תקין מה המשמעות של תוצאות אלה?


תשובה:


T3 ו- T4 הם ההורמונים המיוצרים על ידי בלוטת התריס, ויש להם תפקידים חשובים ביותר בשמירה על חילוף החומרים בגוף. TSH הוא ההורמון המווסת את ייצורם. באופן תקין, כאשר הגוף זקוק ליותר הורמוני תריס, הוא מייצר יותר TSH אשר מגביר את ייצור ההרומונים T3 ו- T4, ולהיפך כאשר הגוף זקוק לפחות מהם.

רמת TSH גבוהה מעידה על תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם). כיוון שהבלוטה לא מייצרת מספיק T3 ו- T4 צריך יותר מההורמון שמגרה ייצור (TSH) כדי להגיע לרמה תקינה של T3 ושל T4. אם רמת ה- T3 ורמת ה- T4 יורדות, המחלה היא תת פעילות קלינית של בלוטת התריס, בה יש חוסר בהורמונים אם הבלוטה עדיין מפצה באמצעות רמת TSH גבוהה וומצליחה לייצר מספיק T3 ו- T4, אז המחלה היא תת פעילות סב קלינית (וזהו המקרה שלך).

שני הנוגדנים נגד בלוטת התריס שרמתם גבוהה אופייניים למצב הזה, ומשערים שהם גורמים לתת הפעילות, כיוון שהם מפריעים לתפקוד הבלוטה. מחלה זו נקראת מחלת השימוטו. זו מחלה אוטואימונית שבה, מסיבה לא ידועה, הגוף מתחיל לייצר הורמונים אשר מפריעים לתפקוד בלוטת התריס.

בינתיים רמת ה- T3 ורמת ה- T4 תקינות אצלך, אך בדרך כלל, עם הזמן הן מתחילות לרדת. הטיפול במצב זה הוא קל, על ידי מתן הורמוני בלוטת התריס בכדור הנקרא אלטרוקסין.

חשוב לפנות לאנדוקרינולוג להשלים את האבחנה ולהתחיל טיפול מבוקר.

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!