שאלה - מהו ריפלוקס וכיצד מטפלים בו?

השאלה:
כיצד בדיוק נוצר ריפלוקס ולמה? האם ניתן להבריא ולחזור לאכול כמו פעם? האם פעילות ספורטיבית או תנועה לא נכונה יכולה לייצר ריפלוקס? כיצד ניתן לתקן תקלה זו?


תשובה:

ריפלוקס, או בשמו העברי החזר קיבתי- ושטי, הינו מצב בו יש מעבר של תוכן קיבה מהקיבה אל הוושט. הדבר יכול להתבטא בכאבי בטן עליונה, צרבת או שיעול. הסיבות למצב זה הן רבות, והשכיחות הן היחלשות הסוגר התחתון של הוושט או בקע סרעפתי. הסימפטומים של ריפלוקס מוחמרים כתוצאה מתזונה חמוצה או חריפה, ארוחות גדולות ושמנות, מצב של שכיבה יותר מאשר עמידה או ישיבה, השמנת יתר, תרופות מסויימות ועוד.

האופציות הטיפוליות, כמו בכמעט כל מחלה מחולקות למספר מישורים:
1. הטיפול השמרני: כולל ירידה במשקל, תזונה דלה בשומן ודלת מזונות חריפים או חמוצים (בעיקר לפני השינה), הימנעות מארוחות גדולות, הימנעות מאכילה סמוך לשעת השינה. טיפול זה מוצלח באחוז קטן של המקרים הואיל והוא דורש כוח רצון והתמדה רבה של המטופל, ובמקביל לעיתים אינו מספיק לשם סילוק הסימפטומים.

2. הטיפול התרופתי: מבוסס בעיקרו על הורדת מידת החומציות של תוכן הקיבה. כאשר רמת החומציות בקיבה קטנה יותר, תחושת הצרבת והכאבים פוחתת משמעותית. טיפול זה אינו מטפל בבסיס הבעיה אלא טיפול סימפטומטי (מסלק סימפטומים) בלבד. הסיבה שטיפול זה הוא טיפול הבחירה היא העובדה שתופעות הלוואי של התרופות הללו הן מעטות ונדירות יחסית, והאופציות הטיפוליות האחרות אינן פשוטות. החיסרון בתרופות אלו, מלבד תופעות הלוואי האפשריות, הוא הצורך ליטול אותן באופן קבוע.

3. הטיפול הניתוחי: במקרים קשים קיימת אופציה ניתוחית בה בניתוח יוצרים טבעת מגוף הקיבה באזור הסוגר התחתון של הוושט. בניתוח זה למעשה מחזקים את הסוגר התחתון ומונעים את ההחזר הקיבתי -ושטי.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!