שאלה - שיעול הקשור לשינויים פיברוטיים ברקמת הריאה

השאלה:
לפני כשנתיים הפסקתי לעשן לאחר 28 שנות עישון של כחפיסה ליום. בשנה האחרונה אני משתעלת. צילום חזה תקין היה, ונשלחתי ל- CT. מהם "שינויים פיברוטים בפסגות ואזורים של לכידת אוויר"? מהי קשרית תת-פלוארלית ב- RLL? מהו בקע סרעפתי? אני מאוד מודאגת


תשובה:


ראשית, חשוב לזכור שיכולות להיות סיבות רבות לשיעול כרוני, וצילום חזה ובדיקת CT הם חלק מהתחלת הבירור של סיבת השיעול. זו הסיבה שבגלה נשלחת לבדיקה. אענה על שאלותייך לפי הסדר.

שינויים פיברוטיים הם הופעה של מעין צלקות ברקמת הריאה. מחלות רבות עלולות להוביל לשינויים אלה, החל בדלקות ריאה ישנות, שחפת ישנה, מחלות ריאה כרוניות וכלה בסיבה השכיחה ביותר - עישון. במהלך העישון רקמת הריאה נפגעת, נהרסת ומנסה להחלים. ההחלמה והנזק הכרוניים מובילים להצטלקות של רקמת הריאה ולהופעת שינויים פיברוטיים.

כליאת או לכידת אוויר היא תמונה הטיפוסית למחלה חסימתית של דרכי האוויר הקטנות בשל אסתמה או עישון כבד בעבר או בהווה. הואיל ובנוסף לשינויים הפיברוטיים קיימת גם לכידת אוויר, סביר שהסיבה לכך היא העישון שלך. חלק מהשינויים הללו הם הפיכים, אולם חלקם בלתי הפיכים. על מנת לדעת את מידת השפעתם על תפקוד הנשימה שלך עלייך לבצע בדיקת תפקודי ריאות, שם ימדד הנזק לרקמת הריאה ודרכי האוויר.

קשרית ריאתית היא ממצא שכיח מאד באוכלוסיה. מדובר בצל המופיע בבדיקת ה-CT, שסיבתו אינו ידועה. היא יכולה להיות דלקת, צלקת, גידול שפיר או גידול ממאיר, או סיבה אחרת. המראה של הקשרית ב-CT, הגודל שלה ונתונים שונים של המטופל קובעים את דרך האבחנה והטיפול. במקרים של קשריות קטנות, או המופיעות באנשים צעירים ולא מעשנים, רק עוקבים אחריהן באמצעות בדיקות CT חוזרות. קשריות גדולות או שגדלות או משתנות עם הזמן, וכן קשריות באנשים מבוגרים או במעשנים, כולל מעשני פסיביים וכאלו שעישנו בעבר, מצריכות נטילת דגימה (ביופסיה) על מנת לברר את מהות התהליך.

"תת פלאורלית ב- RLL" היא הגדרה של מיקום הקשרית – באונה ימנית תחתונה באזור הסמוך לקרום הריאה.

בקע סרעפתי הוא מצב בו חלק מהקיבה נמצא בבית החזה, כלומר גולש דרך פתח הוושט בסרעפת ועובר מחלל הבטן לחלל בית החזה. מצב זה שכיח מאד, ובמקרים רבים הוא אסימפטומטי. סימפטומים אפשריים של בקע סרעפתי הם צרבת, החזר קיבתי-ושטי (מעבר של חומצה מהקיבה לוושט), ועוד. החזר קיבתי-ושטי יכול להוביל לשיעול כרוני, וטיפול נוגד חומצה יכול להוביל לשיפור בשיעול.

לסיכום, עלייך לפנות עם תוצאת ה-CT לרופא ריאות לצורך המשך בירור הקשרית. הרופא יחליט אם לעשות ביופסיה או לעקוב בלבד. עליך גם לעבור בדיקת תפקודי ריאות על מנת לראות אם יש בדרכי האוויר חסימה בגלל דלקת, מצב היכול להוביל לשיעול, וכן לנסות טיפול או להמשיך את הבירור לגבי החזר קיבתי-ושטי.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!