שאלה - הסבר על פריצת דיסק ועל בדיקת SPECT

השאלה:
ביצעתי בדיקת צפיפות העצם ו- SPECT מכוון לאזור הגב התחתון עקב כאבים חוזרים ומתמידים. התשובה שהתקבלה: "בעיקר בחתכי הספקט מודגמת הדגשת קליטה קלה בגופי חוליות L5-S1 משמאל היכולה להתאים למחלה דיסקוגנית". אודה לכם מאד על פירוש התשובה. מהי מחלה


תשובה:


בבדיקת SPECT סורקים את העצמות במצלמת גאמא מיוחדת לאחר הזרקת חומר רדיואקטיבי לתוך הווריד. הממצאים במיפוי העצמות מראים היכן יש איזור של יצירה מוגברת של עצם בעקבות שבר, גידול, שינויים ניווניים וכדומה. בדיקה זו לא מראה מה הסיבה לקליטה המוגברת, ולכן אי אפשר לאבחן את הבעיה אך ורק לפי בדיקה זו.

מחלה דיסקוגנית פירושה בעיה שמקורה בדיסק הבין-חולייתי. עמוד השדרה מורכב מחוליות שביניהן נמצאות מעין כריות המורכבות מרקמה סחוסית - דיסקיות. לעיתים, כתוצאה מסיבות שונות, אחת הדיסקיות פורצת ויוצרת לחץ על העצבים היוצאים מעמוד השדרה.

לפי תוצאות הבדיקה שלך, ישנם ממצאים היכולים להתאים לפריצת דיסק בגובה L5-S1 (עמוד השדרה המותני) משמאל, או לשחיקה של הדיסק שגורמת לכך שהחוליות מאבדות את המרווח הנורמלי ביניהן.

בפריצת דיסק אפשר לטפל במספר דרכים. ישנו טיפול שמרני שעיקרו מנוחה ושיכוך כאבים, ישנו טיפול בהזרקות תחת CT באזור הפריצה, וקיימת גם אפשרות לטפל בבעיה בניתוח.

בכל מקרה, הייתי ממליץ לך לפנות לרופא אורתופד על מנת שיתאים לך את הטיפול המתאים. יכול להיות שתופני לבדיקת CT לאיתור יותר מדוייק של הבעיה.

בהצלחה

ד"ר עמית גיל - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!