//

שאלה - רמת טריגליצרידים גבוהה 1

השאלה:
אני בת 25. אני נוטלת גלולות למניעת הריון זה כ-5 שנים, גובהי 1.67 מטר ומשקלי כ-55 ק"ג. בשנתיים האחרונות התגלתה בדמי רמת טריגליצרידים גבוהה. לפני שנתיים היתה רמתם 240 והחודש היא 256. על הבדיקה לפני שנתיים אף אחד לא הודיע לי שמשהו לא תקין. אני צ


תשובה:


טריגליצרידים הם אחד מסוגי השומן במחזור הדם וברקמת השומן בגוף. רמה גבוהה של טריגליצרידים הן בעיה שכיחה למדי, המוכרת כגורם סיכון למחלות לב וכלי דם. רמת הטריגליצרידים בדמך גבוהה במידה קלה-בינונית.

מצבים רבים ידועים כגורמים לעליה בערכי טריגליצרידים, ובהם סוכרת, תסמונת מטבולית (הכוללת גם יתר לחץ דם, עמידות לאינסולין, השמנה והפרעה בשומני דם אחרים), תזונה עתירה בפחמימות פשוטות, אורח חיים בלתי פעיל, תת-תפקוד של בלוטת התריס ועוד. תכשירים המכילים אסטרוגן (ובהם גלולות למניעת הריון) עשויים אף הם להעלות את רמת הטריגליצרידים. צמחונות אינה גורם סיכון לערכי טריגליצרידים גבוהים.

הבירור הראשוני של רמת הטריגליצרידים בדם צריכה לכלול

וידוא כי הבדיקה נערכה לאחר צום של כ-12 שעות. הבדיקה רגישה מאד לאי-הקפדה על צום.
בדיקת רמת הסוכר בצום ותפקודי בלוטת התריס.
מדידת לחץ דם.

אם כל הללו תקינים, מקובל להתחיל בשינויים באורח החיים, כפי שאת עושה: להמעיט באכילת פחמימות פשוטות (סוכר, קמח לבן, אורז לבן, שתייה ממותקת), שומנים ואלכוהול; פעילות גופנית אירובית; ושלוש קבוצות של תרופות: אומגה 3 (במינון מעל 10 גר' ליום), פיבראט, ניאצין.

איחולי בריאות,

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!