שאלה - על הטפיל Blastocystis hominis .

השאלה:
לפני כחודש התחלתי להרגיש גירודים בפי הטבעת, לאחר ביקור אצל רופא משפחה קיבלתי הפניה לבדיקת צואה. תוצאות ראשוניות אבחנו כי אני נושא את הטפיל Blastocystis hominis. השאלה שלי, האם יכול להיות כי הטפיל הנ"ל אחראי לגירודים בפי הטבעת? בנוסף יש לי צרבת כשבוע


תשובה:

Blastocystis hominis הוא טפיל ממשפחת הפרוטוזואה שנמצא לעיתים קרובות במערכת העיכול של בני אדם. בבדיקות צואה אקראיות לאוכלוסיה אסימפטומטית (בארצות מערביות), הוא נמצא ב- 10-15% מהאנשים (ובשיעור גבוה יותר בארצות העולם השלישי). הוא גם קיים בשכיחות גבוהה בצואה אצל מטיילים שחזרו מטיול בארצות העולם השלישי.
כלומר קיימת מחלוקת האם הטפיל הזה בכלל מוגדר כממצא פתולוגי, לא תקין, בבדיקת הצואה, או שהוא חלק מהאורגניזמים שיכולים להיות אצל חלק מהאנשים במעיים.

הסימפטומים שדווחו בקשר לטפיל זה הם: שלשול מיימי (חריף או כרוני), בחילה, חוסר תיאבון, כאבי בטן, תפיחות בטנית, גזים ועייפות.

לגבי הצורך בטיפול, לא הוכח קשר בין השמדת הטפיל ע"י אנטיביוטיקה לבין היעלמות הסימפטומים.

המסקנות הן שתיתכן נשאות אסימפטומטית לטפיל זה (כלומר אנשים שנושאים אותו במעיים אך ללא כל השלכה), אך ייתכנו גם מצד שני סימפטומים חריפים או כרוניים של מערכת העיכול. הטפיל נחשב לא פתוגני אצל חלק מהאנשים, אך בעל פוטנציאל להיות פתוגני אצל אחרים. ישנם בכל זאת לא מעט דיווחים על כך שאצל חלק מהאנשים הסימפטומים חלפו לאחר הטיפול להשמדת הטפיל.

לכן מי שמוצאים אצלו את הטפיל כממצא אקראי ואין לו כל סימפטומים, אין צורך לטפל.
מי שביצע בדיקת צואה בגלל סימפטומים במערכת העיכול, ונמצא אצלו טפיל זה, יש המלצה לבצע בדיקת צואה חוזרת כדי לראות אם אין פתוגן אחר שלא אותר הגורם לסימפטומים לפני התחלת טיפול, וכמו כן יש לשלול גורמים אחרים לא זיהומיים לבעיה. בהיעדר גורם אחר מומלץ לקבל טיפול באנטיביוטיקה מטרונידאזול - Metronidazole .

לסיכום, אין קשר חד וחלק בין הימצאות הטפיל לסימפטומים ובין טיפול להיעלמות הסימפטומים.לגבי הסימפטומים שלך, גרד בפי הטבעת וצרבת, הם אומנם לא ברשימת הסימפטומים הנפוצים של הטפיל, אך הם בכל זאת סימפטומים הקשורים למערכת העיכול, ולכן אני ממליצה לך לפנות לרופא המשפחה שלך ולעשות עימו הערכה לגבי האפשרות לגורם אחר לבעיה שאינו זיהומי ולבצע בדיקת צואה חוזרת, ובהיעדר גורם אחר לקבל טיפול אנטיביוטי.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!