שאלה - אני בהריון שני, שהתחיל כהריון תאומים, אך עובר אחד חדל להתפתח, והשני בסדר. מתחילה אצלי תופעה שקרתה גם בהריון הקודם שקשורה ל- PLT - רמת טסיות דם נמוכה. בתחילת ההריון הטסיות היו ברמה סבירה, ועכשיו הן במג

השאלה:
אני בהריון שני, שהתחיל כהריון תאומים, אך עובר אחד חדל להתפתח, והשני בסדר. מתחילה אצלי תופעה שקרתה גם בהריון הקודם שקשורה ל- PLT - רמת טסיות דם נמוכה. בתחילת ההריון הטסיות היו ברמה סבירה, ועכשיו הן במגמת ירידה. אני עכשיו בשבוע ה-30 עם 89,000. בהריון ק


תשובה:


ישנם כמה סוגים עיקריים של תרומבוציטופניה (מחסור בטסיות):

Gestational thrombocytopenia - ירידה במספר הטסיות כתוצאה מההריון בלבד. לסוג זה אין כל משמעות, פרט לעובדה שיש מגבלות (כמו מתן אפידורל).

תרומבוציטופניה אימונית - ייצור של נוגדנים נגד תרומבוציטים. סוג זה עשוי להשפיע על העובר ואף לגרום לדימומים בזמן הלידה, גם אצל העובר.

תרומבוציטופניה עקב מחסור בחומרים חיוניים, כמו חומצה פולית, ויטמין B12 ועוד. גם בסוג זה יש סכנה לעובר, וכדאי מאוד להשלים את החוסרים.

תרומבוציטופניה כתוצאה מנטילת תרופות (למשל קלקסאן), או כתוצאה מרעלת הריון. גם כאן נחוץ טיפול מיידי ושיפור המצב.

על פי הנתונים שמסרת, נראה שאצלך מדובר בתרומבוציטופניה מהסוג הראשון, כלומר ירידה במספר הטסיות כתוצאה מההריון, ולכן לא נראה שנשקפת סכנה כלשהי לך או לעובר.

אני ממליצה לך להמשיך במעקב. אם כל שאר הפרמטרים נורמליים, נראה שזו האבחנה הנכונה. בכל מקרה, אם את רוצה להסיר כל ספק, אני ממליצה לך לפנות להמטולוג.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!