שאלה - דלקת קיבה כרונית וטיפול בקונטרולוק ונקסיום

השאלה:
לפני מעל חצי שנה, לאחר כאבי בטן עזים, עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה שבה אבחנו אצלי דלקת חריפה בתריסריון. לקחתי טיפול אנטיביוטי נגד הליקובקטר פילורי יחד עם אומפרדקס, אך בבדיקה מאוחרת יותר שעשיתי התגלתה תוצאה חיובית לחיידק. מעט לפני שהתחלתי טיפול קו שני הת


תשובה:


הסיבה העיקרית לדלקת קיבה כרונית (גסטריטיס) היא זיהום על ידי החיידק הליקובקטר פילורי. סיבות אפשריות נוספות הן זיהומים אחרים (ויראלי, פטרייתי, פרזיטי), ריפלוקס, שימוש בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידיים, עישון, אלכוהול ועוד.

קונטרולוק היא תרופה מסוג חוסמי משאבת פרוטון. מטרתה להפחית את החומציות שמעורבת בתופעת הריפלוקס ובכך למנוע את הסימפטומים הלא נעימים הנלווים לתופעה. אחת מתופעות הלוואי שלה הם כאבי בטן, אך אין היא אמורה לשנות את תוצאות ביופסיית הקיבה.

נקסיום היא תרופה מאותה משפחה של קונטרולוק, אך היא משמשת לטיפול בסיבה לדלקת הקיבה הכרונית, אלא רק פיתרון זמני, להקלה בתסמינים.

ניתוח לתיקון ריפלוקס ניתן לחולים שאינם מגיבים לטיפול התרופתי, או שזקוקים לטיפול קבוע ואינם מעוניינים בו. גם מטופלים הסובלים מבעיות הקשורות לדרכי הנשימה או הלוע או הסובלים מעליית מזון אל הפה לאחר ארוחות מתאימים לטיפול ניתוחי. הניתוח נחשב ליעיל מאוד לטיפול בריפלוקס. איני יכולה לומר אם הניתוח מתאים לך, במיוחד היות שהטיפול התרופתי כן מקל עלייך. אמליץ לך להתייעץ עם הגסטרואנטרולוג המטפל שלך לגבי הטיפול הנכון בשבילך.

רפואה שלמה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!