שאלה - משמעות הסמן CA 15-3

השאלה:
מה משמעות CA153 תקין? ומה אומר TSH 5.93 U ו- T4 FREE 12.8?


תשובה:


CA 15-3 הוא סמן גידולי המופרש אל הדם בחלק מן החולות הסובלות מסרטן השד, המשמש בעיקר למעקב ולהערכת תגובה אחרי טיפול בחולות עם סרטן שד (בעיקר גרורתי), בהן נמצא ערך מוגבר של CA 15-3 עם אבחנת הגידול. זו בדיקה עם רגישות וסגוליות נמוכות לאיתור סרטן שד. כלומר, רק בחלק מן הנשים בהן נמצאים ערכים גבוהים של CA 15-3 מתגלה סרטן שד, ולא בכל הנשים הסובלות מסרטן שד ערכו של הסמן בדם גבוה. הסמן אינו משמש כבדיקת סקר לאיתור סרטן השד.

ב-9% בלבד מן הנשים בשלב מוקדם של המחלה (stage I) יש רמת CA 15-3 גבוהה, אך בקרב חולות עם סרטן שד גרורתי, הרמה הגבוהה מופיעה ב-75%. רמה גבוהה של CA 15-3 ניתן למצוא במקרים של סרטן שד גרורתי, וכן בסוגי סרטן נוספים: שחלה, ריאה, ערמונית. סיבות נוספות לעליית CA 15-3 הן מחלות שפירות, כמו הריון והנקה, מחלות שפירות של השד או של השחלות, אנדומטריוזיס, דלקת של האגן, דלקת כבד ועוד.

אינני יודעת מדוע נשלחה אצלך בדיקה לרמת CA 15-3 ומה הרקע הרפואי שלך. כאמור, בדיקת CA 15-3 אינה משמשת כבדיקת סקר, שכן אינה יכולה לשלול או לאשר סרטן.

באשר לבדיקות של בלוטת התריס: רמת ה- TSH מעט גבוהה, אך רמת ה- Free T4 תקינה. מצב זה נקרא תת-פעילות תת-קלינית של בלוטת התריס. אני מפנה אותך לשאלה שנשאלה בעבר באינפומד על נושא זה:

http://www.infomed.co.il/questions/q_081606_6.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!