שאלה - תינוק עם ריפלוקס של דרכי השתן

השאלה:
נתבשרנו שלבננו בן החודשיים יש ריפלוקס בדרגה 5. הוא מטופל באנטיביוטיקה. מה צריך לעשות ומה האפשרויות העומדות בפנינו? כרגע אין לו זיהום.


תשובה:


ריפלוקס של דרכי השתן, או vesicoureteral reflux, מדורג ברוב המקרים לפי הדמיה שנקראת VCUG, בדיקה בה מוזרק חומר ניגוד אל מערכת השתן ואפשר לראות בה, כאשר התינוק נותן שתן, את האנטומיה של דרכי השתן שמובילות מהכליות אל שלפוחית השתן. הדירוג הוא מ-1 עד 5, ודרגה 5 היא החמורה ביותר.

לא ציינתם בשאלתכם מתי אובחן הריפלוקס ואם בנכם סובל מבעיות אחרות. אני מניח שהריפלוקס התגלה עוד בזמן ההריון עקב הרחבת אגני הכליה, ומאוחר יותר אובחן כגורם להרחבת אגני הכליות.

הגישה הראשונית בזמן אבחון ריפלוקס בדרגה כזו היא אומנם טיפול אנטיביוטי מניעתי, שתכליתו למנוע דלקות של דרכי השתן. ריפלוקס הוא אחד מגורמי הסיכון הידועים להתפתחות דלקות כאלו. במקרה של דרגה 5, שילוב של ריפלוקס ממושך ודלקות בדרכי השתן יכולים אף להוביל למצב של אי-ספיקת כליות חמורה.

הטיפול הטוב ביותר בריפלוקס בדרגה כמו של בנכם הוא בסופו של דבר תיקון כירורגי. כאן נכנסים לתמונה שיקולים נוספים וחשובים לפיהם קובעים את מועד ודרך הניתוח. זהו שילוב של שיקולים של הרופא המטפל ושל משפחת הילד, והדברים שצריכים להכריע הם טובת הילד ומניעת נזק מתקדם לכליות לאורך זמן.

ההחלטה מתקבלת בסופו של דבר על סמך הערכה קלינית של מצב הילד, והערכת תפקודי הכליות לפי בדיקות מעבדה או בדיקות נוספות, כמו מיפוי כליות.

ישנם היום טיפולים כירורגים מתקדמים ביותר ששיעורי ההצלחה שלהם מרשימים מאוד ושכרוכים במעט מאוד סיבוכים לאחר הטיפולים. כמובן שטיפול זה צריך להיעשות על ידי אורולוג מומחה לילדים. טוב שהריפלוקס אובחן בשלב מוקדם, משום שעובדה זו תורמת להצלחת הטיפולים מאוחר יותר.

אני בטוח שהרופאים המטפלים בילדכם יוכלו לשתף אתכם בהמשך בשיקוליהם לגבי דרך הטיפול הנכונה והמתאימה ביותר. יש לי הרושם שאתם מקבלים את הטיפול הנכון עד כה.

בהצלחה!

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!