שאלה - כיצד למנוע הדבקה בחיידק המנינגוקוקוס

השאלה:
ברצוני לקבל מידע על חיידק המנינגקוקוס, על צורת ההידבקות, אם נחוץ לחטא את הסביבה, גן הילדים, כשיש חשד להידבקות מהחיידק, אם יש לחיידק זמן דגירה, ואם טיפול מונע באנטיביוטיקה מספיק.


תשובה:


חיידק המנינגוקוקוס יכול להיות אחד הגורמים לדלקת קרום המוח ולזיהומים קשים אצל ילדים צעירים מגיל שנה. כ-80% ממקרי ההדבקה במנינגוקוקוס קורים לפני גיל 10. צורת ההידבקות בו היא על ידי מגע ישיר עם חולה, או "טיפתית", כלומר באמצעות חלקיקי רוק שנישאים באוויר.

זמן ההדגרה יכול לנוע בין 3 ל-4 ימים. בתקופה זו שיעורי ההדבקה הם הגבוהים ביותר, ולכן ילד שאובחנה אצלו המחלה חייב להיות בבידוד מוחלט מסביבתו.

אין צורך לחטא את כל איזור הגן במקרה של הידבקות, טיפול אנטיביוטי מונע בהחלט מספיק, וימנע מקרים נוספים. עם זאת, שמירה על היגיינה נכונה בסביבת גן הילדים בהחלט מורידה משמעותית את אחוזי ההידבקות. הקפדה על נטילת ידיים ורחיצה עם סבון או עם תכשירים על בסיס אלכוהול לאחר מגע עם ילד מנוזל או משתעל יכולה להוריד את התחלואה באופן משמעותי, לא רק של זיהום על ידי מנינגוקוקוס אלא גם של מזהמים נוספים. עובדה זו הוכחה באופן חד-משמעי במחקרים שונים שנעשו ונעשים בשנים האחרונות ברחבי העולם.

תוכלי לקרוא על הטיפול האנטיביוטי כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_122207_8.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!