//

שאלה - איזו תרופה ממשפחת SSRI עדיפה?

השאלה:
מה ההבדל בין פרוזק לציפרלקס כטיפול נוגד חרדה, ולפי מה מחליט הרופא איזו תרופה לתת?


תשובה:


התרופות המקובלות כיום כטיפול להפרעות חרדה הם נוגדי דיכאון וחרדה מקבוצת ה-SSRI, כמו רסיטל, פריזמה (=פרוזק), סרוקסאט וציפרלקס. ההתאמה של תרופה עבורך יכולה להיעשות על ידי פסיכיאטר/ית וגם על ידי רופא המשפחה.

התרופות מקבוצת ה-SSRI יוצרות הקלה משמעותית בהרגשה רק לאחר נטילה של 3-2 שבועות לפחות, ואז מומלץ להמשיך עם התרופה שעזרה למשך תקופה של מספר חודשים, ולעיתים גם שנים, לפי מצבך והרגשתך.

ההבדלים בין שתי התרופות שציינת עדינים מאד. חושבים שלציפרלקס יש הכי פחות תופעות לוואי מבין התרופות מקבוצת ה-SSRI, וייתכן גם שפעולתו מתחילה קצת יותר מהר - יותר קרוב לשבועיים מאשר לחודש מהתחלת הטיפול.

ההבדלים הנוספים בין התרופות הם בעיקר בסוג תופעות הלוואי השכיחות. גם זה לא חד-משמעי. לדוגמה, יש אנשים שציפרלקס גורם להם לישנוניות, ויש כאלה שדווקא מרגישים שהתרופה מפריעה להם לשינה. פרוזק עלול לגרום מעט יותר מתרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI לבחילות, למעט של עצבנות בתחילת הטיפול, ולהפרעה בתפקוד המיני.

לא ניתן לנבא כיום מראש מי מהמטופלים יגיב טוב יותר לאיזו מן התרופות, או מי יפתח אילו מבין תופעות הלוואי האפשריות, אם בכלל. אך ידוע כי יש אנשים שציפרלקס עוזר להם ופרוזק לא, ולהיפך.

אני ממליצה לסמוך על הפסיכיאטר/ית המטפל ועל הניסיון הקליני שלו/ה.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!