שאלה - מפרצת בטנית, הסיבות לה וגורמי הסיכון

השאלה:
לפני כמה חודשים נפטרה אמי כתוצאה ממפרצת בטנית. אשמח לדעת אם מחלה זו תורשתית, ואם עלי לעבור בדיקת אולטראסאונד.
תשובה:


מפרצת בטנית היא אזור של התרחבות של כלי דם באזור הבטן. הדבר מיוחס בדרך כלל להתרחבות של העורק הראשי. תופעה זו נפוצה בעיקר באנשים מעל גיל 60 ושיעור הופעתה בגברים גדול פי חמישה מאשר בנשים. גורמי הסיכון לבעיה זו הם

עישון
לחץ דם גבוה
רמת כולסטרול גבוהה בדם
סוכרת

הסיבות לה:

טרשת עורקים - מחלישה את דופן העורק ומוביל להתרחבות של הדופן
גורם גנטי - בעיקר אצל אנשים עם קרוב מדרגה ראשונה שהיתה לו מפרצת
מחלות גנטיות שונות, כדוגמת תסמונת מרפן.
חבלה בטנית שהתרחשה בעבר
מחלה דלקתית של כלי הדם
זיהום פטרייתי, בדרך כלל אצל אנשים עם כשל של מערכת החיסון.

בדרך כלל אין למפרצת בטנית סימפטומים. זהו ממצא שנמצא בדרך כלל באקראי בבדיקות הדמיה כגון בדיקת אולטרסאונד או בדיקת CT. כאשר ישנם סימפטומים, הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב.

לעיתים ניתן לאבחן מפרצת בבדיקת רופא פשוטה, על ידי הרגשת הדופק או שמיעתו דרך דופן הבטן. אבל בדיקה זו בדרך כלל קשה לביצוע בגלל שכבות השומן שיש לאנשים מבוגרים באזור הבטן, ולכן אינה מדוייקת.

ניתן לאבחן מפרצת בטנית על ידי בדיקות הדמיה, מצילום רנטגן פשוט ועד בדיקת לבדיקת MRI, אבל בדיקות אלו לא נעשות כבדיקות סקר לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה, אלא אחרי שמופיעים סימפטומים.

התקדמות המפרצת תלויה בגודלה. התפרצות של מפרצת בטנית לא מתרחשת בדרך כלל כאשר גודלה קטן מ- 5.5 ס"מ. לכן, כאשר המפרצת מתקרבת לגודל זה, מומלץ לבצע ניתוח לתיקון דופן העורק. התפרצות של מפרצת בטנית היא מצב מסכן חיים.

לחולים שידוע אצלם על קיום של מפרצת קטנה מומלץ לתת טיפול תרופתי המונע את התרחבותה. מומלץ לבצע מעקב אחר המפרצת על ידי בדיקות הדמיה, ומומלץ להימנע מגורמי הסיכון: עישון, רמת כולסטרול גבוהה ויתר לחץ דם.

לסיכום, ישנו סיכון להופעת מפרצת אצלך בשל המפרצת שהיתה אצל אמך, ולכן אני ממליצה לך לטפל בכל גורמי הסיכון אצלך, אם יש כאלה, ולפנות לרופא המטפל בבקשה לעבור בדיקת הדמיה לאיתור מפרצת.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
ד"ר יהודה וייס ד"ר יהודה וייס
מומחה ברפואת עיניים, טיפול בכל מחלות... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ