שאלה - הזדקנות שליה

השאלה:
אני בת 23, בהריון שני. בשבוע ה-33 גילו הזדקנות שליה. אני סובלת מצירים מוקדמים מן השבוע ה-28. בהריון הקודם היה כמעט אותו סיפור, ובלידה ראו שבשליה החלו תהליכי התפוררות. מה הסיבות להזדקנות מוקדמת של השליה המלווה בצירים מוקדמים? האם יש קשר בין השניים? הא


תשובה:


"הזדקנות" השליה Placental Insufficiency, היא מצב שבו השליה מתקשה לספק מזון ולפנות שאריות טוקסיות מהעובר. כאשר ישנו מצב של תפקוד לקוי של השליה, העובר מתקשה לגדול ולהתפתח. ככל שהמקרה מופיע מוקדם יותר בהריון, הסכנה לעובר גדולה יותר. תפקוד לקוי של השליה יכול להוביל ל- IUGR - עיכוב גדילה תוך-רחמי.

ישנן סיבות האפשריות שונות לבעיה זו: בעיה ברקמות השליה, בעיה בחבל הטבור, השרשה לא תקינה של השליה לרחם, סוג דם שונה בין האם לעובר, הריון מרובה עוברים, הריון קודם עם מקרה דומה ותינוק קטן, לחץ דם אימהי גבוה, סוכרת הריון, עישון, מחלת כליות אימהית, רעלת הריון, אלכוהוליזם או שימוש בסמים.

בדרך כלל אין סימנים להזדקנות שליה מלבד בטן הריונית קטנה ותנועות עובר מועטות. האבחנה נעשית על ידי אולטרסאונד. הטיפול הוא מנוחה ושמירה על בריאות האישה, ניטור לחץ דם וסוכרת. במקרים רבים אין ברירה אלא ליילד את העובר בשלב מוקדם יחסית בהריון.

אינני יודעת מהי הסיבה להזדקנות השליה במקרה שלך, אבל יתכן שהגורם לאי-ספיקה של השליה מוביל גם לצירים מוקדמים. חשוב להקפיד על שמירת מצב מאוזן ומנוחה.

ניתן למנוע הישנות של הבעיה בהריונות הבאים רק אם ידועה הסיבה הספציפית, אבל כפי שאת יכולה להבין, יש לה הנטייה לחזור בכל ההריונות.

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!