שאלה - ילד בן 4 שלא נגמל מהרטבה בלילה

השאלה:
יש לי ילד בן 4.8 שעדיין לא נגמל מהרטבה בלילה. אני צריכה לקום לפחות 3 פעמים בלילה כדי לקחת אותו לשירותים. הילד אינו מרגיש צורך לקום להשתין ופשוט עושה במיטה, דבר שנמשך כבר שנה.

האם המצב מצריך התערבות רופא? אני מודאגת מאוד, כי דבר זה גורם לילד בושה גדולה ותסביכים. מה לעשות?


תשובה:


הרטבה בלילה, או enuresis, בלעז היא בעיה שכיחה יחסית בגילאים שבין 4 עד 6 שנים. בין בין 15% ל-30% מהילדים בני 6 מרטיבים בלילות בתדירות של פעם בחודש לפחות, 4% עד 6% מבין בני ה-12 סובלים גם הם מהרטבות בלילות. הסיבות לכך, ברובם המכריע של המקרים, קשורות לחוסר שליטה של הילד על שרירי השופכה, כלומר השרירים ששולטים על יציאת השתן מהפין.

חשוב לציין שברוב המקרים הבעיה נמשכת בשל הלחץ בו מצויים הילד וההורים בנוגע לבעיה זו. הילד מרגיש חוסר נעימות משום שהשתן "בורח" לו וההורים חסרי אונים... הטיפול הטוב ביותר הוא קודם כל סבלנות. ברוב המקרים אין צורך בטיפול, והבעיה חולפת עד גיל 6 שנים.

עם זאת, על מנת להתמודד עם הבעיה טוב יותר ולהאיץ את היעלמותה, אני ממליץ על מספר צעדים.

פנו לרופא המטפל, על מנת שיתרשם, יבדוק ויראה אם ישנן סיבה רפואית או מחלה אשר הגורמת למצב זה, ובכלל, שיהיה מודע לבעיה שלכם.

בנו יחד עם ילדכם "תוכנית פעולה": תנו לו את התחושה שהוא אחראי מספיק ושאתם סומכים עליו. ציירו לוח שבו יהיו מצוינים הימים ה"רטובים" והימים היבשים, תנו לו מתנה או פרס על כל יום יבש.

הימנעו מענישה וכעס בכל מקרה של הרטבה, זה רק יכניס אותו ואתכם ללחץ ותסכול מיותרים שרק יחריפו, וודאי שלא יעזרו בפתרון הבעיה.

הימנעו ממתן שתייה אחרי ארוחת הערב.

כל יום לפני השינה – ביקור בשירותים!

בהצלחה!

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!