שאלה - מהי מידת הסיכון לאישה שבמשפחתה חולי לב?

השאלה:
אני בת 65. במשפחתי אח שעבר התקף לב ראשון בגיל 54 והתקף שני בגיל 67. אח נוסף שסבל מתעוקת חזה ועבר צנתור, וכשנה אחריו עבר ניתוח מעקפים. האב סבל מתעוקת חזה. האם כאישה, נתונים משפחתיים אלה מהווים גורמי סיכון עבורי?

אצל האח שעבר התקף לב בגיל 67 עם צנתור ו-3 סטנטים, התגלו חסימות בעורקים לאחר 4 חודשים. עקב כך, בוצעו בו 4 מעקפים. הרופאים טענו שקיים אצלו פגם גנטי המייצר חסימות והמליצו לבני המשפחה לעבור בדיקות מתאימות.

הבדיקות שערכתי הן Homocystein, PCR MTHFR, PCR FII Mutation, PT-PTT Simultaneous, Anti Cardiolipin IgM, Anti Cardiolipin IgG, Antithrombin III, APC Resistance, Protein C Activity, Protein S Activity, Lupus Anticoagulant, Protein C Antigen, Antinuclear Ab. תוצאות הבדיקות היו במסגרת הנורמה.

האם זה אומר שאין לי בעיה גנטית של ייצור פלאקים? והאם מצב זה עלול להשתנות, כלומר להיות תקין עכשיו ומחר בלתי תקין?


תשובה:


העובדה שבני משפחתך עברו אירועי לב אינה מספיקה כדי לקבוע מה מידת הסיכון שלך. חשוב לדעת מה הסיבה להתקפי הלב שלהם: אם היא קשורה לגורמים גנטיים, ליתר לחץ דם, לפרופיל שומני ועוד.

הבדיקות שערכת מקיפות בערך את כל הגורמים הגנטיים שיכולים לגרום לקרישיות יתר. אם הכל אכן בגדר הנורמה, אין סיבה לדאגה. עם זאת, עקב הסיפור המשפחתי, חשוב מאוד לשמור על אורח חיים בריא, להקפיד על תזונה מאוזנת, וכן לעסוק בפעילות גופנית. כמו כן, כדאי להיבדק על יד קרדיולוג מפעם לפעם, על מנת לשלול כל הפרעה בלב.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!