שאלה - הטיפול בתסמונת המעי הרגיז

השאלה:
אני בן 57, וסובל מנדודי שינה זה כמה ימים, ללא סיבה נראית לעין. לאחרונה הבחנתי שאני סובל מבעיות במעיים - הרבה גזים, נפיחות ויציאות מרובות ולא רגילות, רכות וקטועות. ייתכן שאני סובל ממעי רגיז שגורם לי נדודי שינה. אני מבקש המלצה לטיפול במעי הרגיז, שאני מ


תשובה:


הטיפול בתסמונת המעי הרגיז כולל שינויים בהרגלי התזונה, ובמקרים קשים יותר - טיפול תרופתי. השינויים שיש לעשות בתזונה כוללים שמירה על דיאטה שמצמצמים בה את כמות מוצרי החלב ואת כמות הלקטוז, הימנעות ממזונות יוצרי גז (כמו שעועית, כרוב, בצל, גזר, בננות, צימוקים, שזיפים ועוד), הימנעות מאלכוהול, שוקולד, קפאין, מזון מתובל, וממתיקים מלאכותיים. חשוב גם להקפיד על אכילת ארוחות קבועות ומסודרות. את הטיפול התרופתי יש לבחור בהתייעצות עם רופא גסטרואנטרולוג.

האבחנה של תסמונת המעי הרגיז מתבצעת בדרך השלילה, כלומר לאחר שלא נמצא שום גורם אחר שאחראי לסימפטומים, מניחים שזו הבעיה. במקרה שלך, לא ברור מהו הגורם לתסמינים שאתה מתאר, ולא ניתן להסיק מן התיאור שלך כי אכן מדובר בתסמונת המעי הרגיז, ללא בדיקה של רופא, ולכן איני יכולה להמליץ לך על טיפול להקלה מיידית של הסימפטומים ושל נדודי השינה, מלבד הקפדה על תזונה נכונה.

אנא פנה לרופא המשפחה, ואם צריך, התייעץ עם רופא גסטרואנטרולוג.

כל טוב,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!