שאלה - טיפול באנמיה עקב חוסר ברזל

השאלה:
על פי בדיקות הדם בשנים האחרונות יש לי אנמיה: רמת הברזל נמוכה מאד, רמת הפריטין בסביבות 5, ואילו רמת ההמוגלובין תקינה, בסביבות 14. ספירת תאי דם האדומים ונפח תאי הדם האדומים תקינים. תוספי הברזל כמעט לא משפיעים. איך יכול להיות שרמת הברזל נמוכה ורמת הה


תשובה:


בדיקות דם של אנשים אשר סובלים מחוסר ברזל מראות בשלב ראשון ירידה של רמות הפריטין (מאגר הברזל בגוף), לאחר מכן רמה נמוכה של ברזל חופשי, ורק בהמשך ירידה של רמת ההמוגלובין ואנמיה. את כנראה בשלב שבין דלדול המאגרים לבין הירידה הממשית בייצור תאי הדם האדומים וההמוגלובין.

מבחינה מעשית, בהנחה שאת לא מדממת בכמות גדולה ממקור כלשהו (באישה צעירה אובדן משמעותי של דם יכול להתרחש במחזור, ובאישה מבוגרת דימום ממערכת העיכול יכול להיות בעיה), הבעיה ניתנת לפתרון בדרך כלל על ידי נטילת תוספי ברזל. את צריכה לוודא שקיבלת מינון מספיק של תוספי ברזל.

אם תוספים דרך הפה לא מספיקים או אינם נסבלים, ניתן לקבל עירויים של ברזל, אבל משתדלים להמנע מזה בשל תופעות לוואי. אם את מקבלת תוספי ברזל במינון מספיק, ואם אינך מאבדת ברזל בדימום כרוני ועדיין רמת הברזל נמוכה, יש צורך לבדוק אם ישנה בעיה בספיגת הברזל במערכת העיכול.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!