שאלה - על מה מצביע ערך גבוה של פריטין?

השאלה:
אני בת 41. בבדיקות הדם האחרונות, ובעצם במהלך כל התקופה, רמת ה- fe iron שלי הן בסביבות 36. לעומתן רמת ה- ferritin היא 191. עברתי קולונוסקופיה ובירור אצל גינקולוגית. לא נמצאה סיבה. אתמול שלחה אותי הרופאה שלי לעשות שוב בדיקות דם לגילוי צליאק. אני לא רזה ואין לי תופעות אחרות (חוץ מעייפות, אבל יש לי את הווירוס של תסמונת העייפות הכרונית אז מותר לי...) מה יכולה להיות הסיבה לפערים ולחריגות הללו?


תשובה:


רמת הברזל שלך היא בגבול התחתון של הנורמה, ולעומת זאת רמת הפריטין גבוהה. רמת הפריטין מצביעה על מצב מחסני הברזל בגוף. כאשר ערך זה גבוה, עולה החשד למחלת כבד כרונית או למחלות תורשתיות למיניהן, ויש לבצע בדיקות נוספות. מצב זה אינו מצביע בדרך כלל על אנמיה מחוסר ברזל.

לא ברור לי למה את מתכוונת כשאת אומרת שיש לך וירוס הגורם לעייפות כרונית. אולי את מדברת על וירוס של מחלת הנשיקה? יכול להיות שגם הכבד נפגע ממנו.

חשוב לציין כי יש לבדוק שערכי הייחוס במעבדה שביצעת בה את הבדיקות דומים לאלה שמופיעים אצלנו באתר, ושמדובר באותן יחידות. אם לא - ייתכן שהתשובה שלי אינה רלוונטית. התשובה שלי ניתנה על פי הערכים שישנם בפורטל אינפומד.

עד שלא תשלימי את כל הבירור לא יהיה ניתן לתת לך תשובה חד-משמעית. אני מצרפת קישורים לדפים בהם מצויינים הערכים התקינים בפורטל אינפומד:

http://www.infomed.co.il/medTest4.asp?tID=77
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!