שאלה - טיפול בסוכרת וברמה גבוהה של שומנים בדם

השאלה:
אני בת 46, נוטלת זמן מה סימבקור להורדת רמת הכולסטרול, עקב שילוב רמת טריגליצרידים גבוהה ורמת כולסטרול גבוהה. רמת הכולסטרול הטוב שלי מתחת לנורמה. בנוסף יש לי רמת סוכר מעל הנורמה, 133 בממוצע.

לאחרונה נוספה לי התרופה מטפורמין עקב תוצאת בדיקות קראטינין והמוגלובין. ברצוני לדעת אם יש הצדקה להוספת התרופה, ובנוסף, אם אפשר לעזור לי להבין את המשמעות של תוצאת בדיקת הקראטינין. להלן התוצאות של הבדיקות שלי:

המוגלובין a1c 6.5
creatinine u-sample 473.1


תשובה:


לא ציינת אם בדיקת הסוכר בוצעה בצום. אם כן, לפי התוצאה יש לך סוכרת. במצב זה, יש להקפיד על דיאטה דלת פחמימות, לבצע פעילות גופנית על בסיס קבוע, ומומלץ לרדת במשקל במיוחד באזור המותניים אם יש עודף משקל. למחלת הסוכרת יש השלכות ארוכות טווח על מערכות רבות בגוף - מערכת הלב וכלי הדם, הכליות, העיניים ומערכת העצבים. שמירה על ערכי סוכר מאוזנים עוזרת מאוד במניעת סיבוכים אלה.

בנוסף לשינוי באורח החיים, יש לסוכרת גם טיפול תרופתי. הכדור הראשון שניתן הוא גלוקופאג' (מטפורמין).

המוגלובין A1C משקף את ממוצע רמת הסוכר בדם במהלך שלושת החודשים שקדמו לביצוע הבדיקה. שינוי (עלייה) של 1% ברמת המוגלובין A1C משקף עלייה של 30 מ"ג/ד"ל ברמת הסוכר בדם, כך שערך המוגלובין A1C של 6% משקף ממוצע של 135 מ"ג/ד"ל בערכי הסוכר, בעוד 9% למשך משקף ממוצע של 240 מ"ג/ד"ל. רצוי לשמור על רמת המוגלבין A1C קרובה ביותר ל-6%.

לגבי כולסטרול, בנוסף לטיפול התרופתי יש להקפיד על תזונה דלה בשומן רווי (שומן מן החי). הסיבה השכיחה ביותר לעלייה ברמת הטריגליצרידים היא תזונה עשירה בפחמימות.

לגבי רמת הקראטינין, לא הבנתי אם הבדיקה היתה איסוף ל-24 שעות, או אם מדובר ביחס אלבומין/קראטינין. כמו כן לא ציינת את הערכים, ולכן לא אתייחס לנתון זה. תוכלי לשאול את הרופא המטפל.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!