//

שאלה - אילו תרופות נוגדות דיכאון גורמות להשמנה?

השאלה:
אני בת 38. במשך כשנה וחצי הייתי מטופלת בכדורי לוסטראל בשל דיכאון. הכדור היה ממש מצויין והשפיע עלי באופן מיידי. הבעיה היחידה הייתה השמנה כתופעת לוואי של הכדור.

לאחרונה הפסקתי את השימוש בו כדי לא להשמין יותר, ומאז שהפסקתי אני לא יורדת במשקל אלא נשארת שמנה כפי שנהייתי בזמן השימוש. אני מרגישה ממש רע מבחינת הדיכאון, וזה הורס לי את כל תחומי החיים. הבעיה היא שאני מעדיפה להיות במצב כזה - ורק לא להשמין. האם יש משהו חלופי שאני יכולה לקחת שלא משמין?


תשובה:


הנטייה של כדורים מסוימים נגד דיכאון וחרדה לגרום להשמנה נובעת משילוב בין פעילות הכדור לבין התפקוד הגופני הייחודי אצל כל מטופל ומטופלת באופן אישי. לכן, לא ניתן לנבא במדויק איזה כדור יגרום להשמנה.

חשוב לשים לב גם לעובדה, שלעיתים קרובות, בתקופה של החמרה בדיכאון או בחרדות, מתרחשת ירידה במשקל כיוון שהמצב הנפשי מפריע לתיאבון, ולאחר שהכדור התחיל לפעול, וחל שיפור במצב הנפשי, יש חזרה של התיאבון, ולעיתים זה מלווה בעלייה במשקל (בדרך כלל בחזרה למשקל הרגיל). לפעמים המצב הוא הפוך: יש אנשים שמשמינים דווקא כשהם מדוכדכים.

באופן גס וכללי, כדורים שנוטים יותר לגרום להשמנה הם מירו (mirtazapin), סרוקסאט, אנפרניל, מרוניל, לודיומיל. כדורים שפחות נוטים לגרום להשמנה הם ציפרלקס, פריזמה, אדרונקס, אפקסור, איקסל וסימבלטה.

אני ממליצה, ליתר ביטחון, לבדוק עם עצמך, אם יכולות להיות סיבות נוספות להשמנה, כגון שינוי באורח החיים, בתזונה, או בפעילות הגופנית. בנוסף, כדאי לפנות לרופא המשפחה ולבקש בדיקות דם של רמת ברזל, רמת חומצה פולית, רמת ויטמין B12, והורמון בלוטת התריס. חוסר באחד מהם לעיתים מתבטא בהשמנה.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!