שאלה - בדיקת CT של בית חזה ללא חומר ניגוד

השאלה:
בוצעה לאבי בן ה-74 בדיקת CT של בית חזה. מדוע בוצעה הבדיקה ללא הזרקת חומר ניגוד תוך-ורידי? אני מעוניין לדעת מה משמעות המונחים: אוורור יתר, תסנין רקמתי, תסנין יותר רקמתי, תסנין בפיזור אינטרסטיציאלי / מוגבל, תסנין רקמתי שחלקו סולידי וחלקו יותר פסי, טרש


תשובה:


בדיקת CT היא בדיקה המשתמשת בקרני רנטגן על מנת לתת תמונה טובה של גוף האדם. התמונה ניתנת בחתכים, וכך הרופא למעשה מסתכל על איברי הגוף הפנימיים השונים ובודק את המראה שלהם, אם תקין או פתולוגי.

חומר ניגוד הוא חומר המכיל במרבית המקרים יוד, שהוא חומר אשר נראה ב- CT בצבע לבן. הנוזל המכיל יוד מוזרק לווריד במהלך הבדיקה, נכנס לדם ונמהל בו. הואיל והדם זורם בתוך כלי הדם שלנו, בזכות חומר הניגוד, וכאשר כלי הדם מלאים בחומר ניגוד הם נראים היטב ומובדלים בבירור גם מאיברים ורקמות אחרים, ואז ניתן לראות טוב יותר גם את האיברים השונים. אם כן, היתרון של שימוש בחומר ניגוד הוא שהחומר מאפשר הדמיה טובה יותר של הגוף.

מצד שני, לחומר ניגוד יש שני חסרונות גדולים. האחד הוא העובדה שיש אנשים עם אלרגיה ליוד, ואלה אנשים שיכולים לפתח תגובה אלרגית קשה ומסכנת חיים. חיסרון שני, והרבה יותר שכיח, הוא שחומר הניגוד הוא נפרוטוקסי, כלומר מזיק לכליות. אדם עם הפרעה בתפקוד הכליות מועד לפגיעה נוספת בתפקוד הכלייתי, ולכן אם ניתן להסתפק ב- CT ללא חומר ניגוד, עדיף לעשות כן.

במקרים שבהם חומר הניגוד מאד חשוב לצורך האבחנה, נותנים לחולה נוזלים לווריד, תרופות המגינות על הכליות, מפסיקים תרופות קבועות הפוגעות בכליות, ועוקבים אחרי המדדים של התפקוד הכלייתי (קראטינין ואוריאה) בבדיקות דם לאחר הבדיקה.

לא ידועה לי הסיבה שבעטיה עבא אביך את בדיקת ה- CT, ואם הזרקת חומר הניגוד היתה נחוצה מאוד במקרה שלו.

שאלת לגבי מושגים רבים, שלא אוכל להסבירם בתשובה אחת. עליכם לפנות לרופא ריאות עם הנתונים הללו על מנת להמשיך את תהליך הבירור וכדי לקבל הסבר על הממצאים.

רפואה שלמה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!