שאלה - סימפטומים קשים של הצטננות בנוכחות אנגיואדמה

השאלה:
במשך החודש וחצי האחרונים חליתי כ-5 פעמים, כאשר הסימפטומים היו נזלת, שיעול כבד עם ליחה מרובה וגירודים בגרון (לא כאבים). ברוב הפעמים הליחה היתה כה מרובה שגרמה למצבים בהם לא יכולתי לנשום. קיבלתי טיפול אנטיביוטי, אך לאחר מכן חליתי שוב ושוב. לפני כ-3 שנים אובחנה אצלי המחלה angeodema c1 inhibitor deficiency. האם יש קשר בין המחלה לבין כך שאני מרבה לחלות, במיוחד בשיעול עם ליחה, או שייתכן כי מדובר באלרגיה מסוג כלשהו?תשובה:
אנגיואדמה הינה מצב בו קיימת בצקת של השכבות העמוקות של העור והרקמה התת- עורית. מצב זה יכול להיות מלווה באורטיקריה (חרלת) או בלעדיה. כאשר התהליך הבצקתי מופיע בדרכי הנשימה הוא מסכן חיים ומחייב טיפול רפואי דחוף. במרבית המקרים המעורבות היא עורית בלבד.

הסיבות לאנגיואדמה ואורטיקריה הן רבות מאד. שתי הקבוצות השכיחות מחולקות לפי מנגנונים. האחת מנגנון אלרגי והשניה במנגנון שאינו אלרגי (c1 inhibitor deficiency ).
c1 inhibitor deficiency הינו מצב תורשתי בו קיים חסר של חלבון מסויים במערכת המשלים (חלק ממערכת החיסון של גוף האדם). חסר זה בא לידי ביטוי בספקטרום מאד רחב של ביטויים קליניים, החל בכך שהאדם א-סימפטומטי למשך שנים וכלה במקרים קשים של התקף אנגיואדמה המוביל לחסימת דרכי האוויר העליונות, אשר ללא טיפול רפואי מתאים ודחוף עלול להוביל למוות. ההתקף יכול להופיע לאחר טריגר של סטרס או טראומה או ללא כל טריגר. בספרות הרפואית לא מתואר קשר בין מחלה זו לבין נטיה לזיהומים חוזרים.

הואיל ואת אובחנת כסובלת מ- c1 inhibitor deficiency , סביר להניח שמנגנון הופעת האנגיואדמה הינו מנגנון שאינו אלרגי, אולם בהחלט ייתכן והתמונה הכללית אותה את מתארת יכולה להתאים לזיהום וירלי ממושך של דרכי האוויר העליונות או לתגובה אלרגית כלשהי, ללא קשר לאנגיואדמה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!