שאלה - מהי אמפיזמה וכיצד ניתן לטפל בה?

השאלה:
מהן התרופות הטובות והמשפיעות ביותר לטיפול באמפיזמה או נפחת הריאות? האם ניתוח להסרת אונה יכול לעזור?


תשובה:


אמפיזמה היא מחלת ריאות קשה, אשר במרבית המקרים הגורם לה הוא עישון. העישון מוביל להרס של דפנות שקיקי הריאה, דבר המוביל להיווצרות שקי ריאה גדולים המלאים באוויר. שקי אוויר אלה פוגעים קשות בתפקוד הריאות, הן מבחינת יכולת הריאות לחמצן את הדם והן מבחינת יכולת מערכת הנשימה להכניס ולהוציא אוויר כיאות. שקי האוויר לוחצים על הסימפונות ומובילים לכך שאוויר לא יצליח לצאת וייכלא בשקי האוויר, דבר המחמיר את גדילת שקי האוויר ואת הפגיעה בתפקוד הנשימתי. הסובלים ממחלה זו סובלים בדרך כלל מקוצר נשימה, תחילה בעת מאמץ, ולאחר מכן גם בפעילות מינימלית ואף במנוחה.

לצערנו הרב, אין כיום תרופות המובילות לריפוי של אמפיזמה. הטיפול הניתן כיום מחולק למספר אפשרויות:

טיפול בחמצן במינון נמוך. במחקרים רבים הוכח שבחולי אמפיזמה אשר סובלים מירידה ברמת החמצן בדם (לפי קריטריונים מסויימים), מתן חמצן למשך 18 שעות ביממה משפר את אורך חייהם.

טיפול סימפטומטי להקלה בקוצר הנשימה, על ידי שימוש במשאפים. המשאפים מכילים חומרים המרחיבים את דרכי האוויר (הסימפונות המוצרים בשל כליאת האוויר בשקי האוויר), וכן סטרואידים, שהם נוגדי דלקת. הסיבה לשימוש בסטרואידים היא שידוע שקיים גם מרכיב דלקתי (ככל הנראה כתגובה לנזק מהעישון), אשר מחמיר את הרס דפנות שקיקי הריאות ואת הפגיעה בסימפונות. טיפולים אלו עוזרי מאוד לחולים ומאפשרים לחלק מהם לתפקד.

קיימים משאפים מסוגים שונים, לאחרונה נכנס לשוק משאף חדש בשם "ספיריבה" שעדיין אינו נמצא בסל הבריאות. משאף זה ניתן פעם ביום, ולפי המחקרים האחרונים, הוא מוביל לשיפור משמעותי בתחושת קוצר הנשימה ובתפקוד החולים הנוטלים אותו.

שיקום נשימתי, בעיקר לאחר החמרה אקוטית (חריפה) בשל דלקת ריאות או ברונכיטיס, אך גם בחולים כרוניים הסובלים מקשיי נשימה קשים. בתהליך השיקום החולה לומד תרגילי נשימה שיכולים לעזור לו לשפר את היכולת הנשימתית שלו.

ניתוח לכריתת אונה (Lung Reduction), ניתוח בו כורתים את אחת האונות של אחת הריאות. ניתוח זה נועד להקטנת נפח בית החזה. חולי אמפיזמה סובלים מניפוח יתר של הריאות (מכאן שם המחלה), וניפוח יתר זה של הריאות מוביל לפגיעה משמעותית בתפקוד של הסרעפת, שהיא השריר החשוב ביותר לנשימה. בניתוח מסירים את אחת האונות, ובכך מקטינים את נפח בית החזה ומחזירים לסרעפת חלק מהיכולת התפקודית שלה. כלומר, משפרים את תפקודה. השיפור בתפקוד הסרעפת משפר את איכות חייהם של החולים ואת היכולת התפקודית שלהם. יש לציין כי מדובר בניתוח המתאים רק לחלק קטן של החולים, בהתאם לתפקודי הריאה שלהם ולפיזור של מחלת האפיזמה שלהם.

בהרבה מרפאות למחלות ריאה מתבצעים בימים אלו מחקרים קליניים על תרופות חדשות המשפיעות על אמפיזמה. חולים המעוניינים בכך, יכולים לפנות למרפאות (בדרך כלל במסגרת בית חולים ולא במסגרת קופת חולים) ולשאול לגבי אפשרות זו.

רפואה שלמה,

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!