שאלה - בחור שסובל מחרדה ומרבה לשתות אלכוהול

השאלה:
בני סובל מחרדות, אמור לקחת תרופה אך אינו לוקח אותה, או לוקח את התרופה ושותה אלכוהול. אין יום שהוא לא שותה. במאמר שקראתי ישנה תרופה צמחית המקבילה לסרוקסאט. האם אין נזק בלקיחת תרופה זו עם אלכוהול?
תשובה:


אתה מתאר תופעה כאובה אך שכיחה, של אדם ש"מטפל בעצמו" בדרך שבעצם מזיקה לו, על ידי שתייה, ובמקביל, אינו משתף פעולה עם הטיפול המקצועי, לא נותן לו צ'אנס, ולא לוקח את התרופה שהומלצה לו או לוקח אותה במינון בו אינה יכולה לעזור לו. מה שעצוב במצבים האלה, זה שהאדם שסובל "נתקע" ולא מצליח להגיע למצב של שיפור בהרגשתו.

לצערי, אין תשובה קלה במקרה זה. שתיית אלכוהול יומיומית היא הפרעה קשה המחייבת טיפול בפני עצמה. עד שלא תטופל ההפרעה הזו, אין סיכוי שתרופה כלשהי תעזור באמת, כי השימוש באלכוהול גורם בעצמו למצבי דיכאון וחרדה. מומלץ לקחת טיפול תרופתי יומיומי במקביל לתהליך הגמילה.

איזה טיפול? התרופות הצמחיות המשווקות כיום מיועדות לטיפול במצבי דיכאון או חרדה בעוצמה קלה עד בינונית. בדרך כלל אדם הצורך אלכוהול באופן יומיומי סובל מדיכאון או חרדה בעוצמה גבוהה. לכן, לדעתי, אין טעם בהחלפת התרופה לתרופה צמחית.

אני ממליצה להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל כיצד לשפר את שיתוף הפעולה של בנך עם הטיפול, ולגבי תמיכה בגמילה מאלכוהול אני ממליצה על קבוצות "אלכוהוליסטים אנונימיים" (AA) הקיימות ברוב אזורי הארץ.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ