שאלה - תגובות בין תרופות ומיץ אשכוליות

השאלה:
אני בן 70, נוטל באופן קבוע לוטן פלוס לטיפול בלחץ דם. נאמר לי שישנם פירות, ביניהם אשכוליות, שמשפיעים לרעה על אפקטיביות התרופה. האם ישנם פירות נוספים שיש להיזהר באכילתם? אבקש התייחסות ספציפית לרימונים.


תשובה:


Lotan Plus היא תרופה המשלבת בתוכה שתי תרופות לטיפול ביתר לחץ דם: Hydrochlorothiazide ו- losartan. הידרוכלורותיאזיד הוא משתן, ולוסארטאן היא תרופה החוסמת רצפטורים של אנגיוטנסין 2, ובכך מורידה את לחץ הדם. אנגיוטנסין 2 הוא חומר שגורם להתכווצות כלי דם ולהעלאת לחץ הדם. ביחד שתי התרופות פועלות ביעילות להורדת לחץ הדם.

מרכיבים מסויימים במיץ האשכוליות (עד היום טרם בודדו אותם) מובילים לעיכוב אחד האנזימים במערכת גדולה של אנזימים האחראיים לפירוק של תרופות בגופנו. עיכוב האנזים מוביל לעלייה משמעותית ברמת התרופה בדם, דבר שיכול להיות מסוכן ביותר.

ישנן תרופות להורדת לחץ דם שלא מומלץ ליטול אותן ולשתות במקביל מיץ אשכוליות, וזו קבוצה של חוסמי הסידן. אולם התרופה שאתה נוטל אינה שייכת לקבוצה זו.

לגבי תיאזידים וחוסמי הרצפטור אנגיוטנסין 2 אין הוכחה ברורה כי השילוב ביניהם לבין מיץ אשכוליות אסור. אך המידע לגבי מיץ אשכוליות אינו מלא, ועם הזמן מתגלים פרטים נוספים ותרופות נוספות העשויות ליצור אינטראקציות בלתי רצויות עם מיץ אשכוליות. מי שנוטלים תרופות באופן קבועף רצוי שיימנעו משתיית מיץ אשכוליות, וכל אדם השותה מיץ אשכוליות באופן קבוע ונוטל תרופות קבועות, עליו להתייעץ עם הרופא המטפל שלו לגבי תגובות בין-תרופתיות.

אני מפנה אותך לתשובה נוספת בנושא זה:

http://www.infomed.co.il/questions/q_122106_5.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!