שאלה - טרדיב דיסקינזיה עם נטילת תרופות אנטי פסיכוטיות

השאלה:
אילו מבין התרופות הבאות עושה הכי פחות הפרעות תנועה של טארדיב דיסקינזיה: זיפרקסה, סוליאן, סרדולקט, ריספרדל? כיוון שיש לי טארדיב דיסקינזיה, המליצו להחליף את התרופה סרדולקט שאני נוטל בסוליאן.


תשובה:


טרדיב דיסקינזיה היא תופעת לוואי אשר מופיעה לאחר תקופה ממושכת יחסית של שימוש בתרופות אנטיפסיכוטיות. התופעה יכולה להופיע לאחר שימוש ממושך, בעת הטיפול, או דווקא לאחר הפסקת השימוש בתרופה, בעקבות שינוי במינון (לעיתים דווקא ירידה במינון), או לאחר החלפת הטיפול.

מבין התרופות שציינת, נראה שדווקא הסרדולקט גורמת הכי פחות לתופעה של טרדיב דיסקינזיה. אולם לאחר שאתה כבר סובל מהתופעה, פחות רלבנטי איזו תרופה גורמת בעיה זו פחות או יותר, והשאלה החשובה במקרה שלך היא איזו תרופה הכי יעילה להפחתת התופעה שכבר קיימת.

העדויות הברורות ביותר בכיוון זה הן לגבי תרופה בשם לפונקס. הבעיה היא שלתרופה הזו עלולות להיות תופעות לוואי לא פשוטות במערכות גוף שונות, ולכן בדרך כלל שומרים את השימוש בה למטופלים שלא מסתדרים עם תרופות אחרות לאחר כמה ניסיונות טיפול שונים.

בבחירת הטיפול עבורך, חשוב להתחשב בנתונים נוספים לגביך, כמו באילו תרופות השתמשת בעבר, המאפיינים של הבעיה הנפשית שלך, וכן מצבך הבריאותי.

תרגיש טוב,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!