שאלה - הצללה בצילום חזה

השאלה:
חמותי עברה צילום רנטגן של הריאה, והתשובה היתה "ישנה הצללה פרה-קרדיאלית". מה זה אומר?


תשובה:


צילום רנטגן של בית החזה מראה את האיברים של בית החזה באופן כללי. דהיינו, אפשר לראות את הריאות, את הלב ואת כלי הדם הגדולים. צילום חזה הרבה פחות מדוייק מבדיקת CT, אך לאבחון מחלות רבות הוא יעיל ביותר. בנוסף, בצילום חזה, כמות הקרינה הרבה יותר נמוכה.

המונח הצללה הוא מונח המציין כי באזור מסוים בריאות, במקום אוויר ישנו חומר אחר. אוויר נראה שחור בצילום החזה, ואילו חומר אחר (נוזל או משהו מוצק (סולידי) נראים בצבע לבן. קיומה של הצללה בריאה אומרת שבאזור ההצללה יש משהו אחר, שאינו תקין. דברים שונים יכולים ליצור הצללה בצילום רנטגן: דלקת ריאות מתבטאת בהצללה על פני אזור מסוים בריאה, נוזלים המצטברים בריאה או בחלל שסביב הריאה לעיתים נראים כהצללה, גידולים שפירים או ממאירים יכולים להיראות כהצללה בצילום חזה.

המונח פרה-קרדיאלי אומר שההצללה נמצאת סמוך ללב או בגבול הלב. במרבית המקרים אין הדבר אומר שיש סכנה ללב, והמונח רק מציין את המיקום של ההצללה.

על מנת לומר מהי הסיבה להצללה יש לתשאל את המטופל ולבדוק אותו. לאחר איסוף מידע זה ניתן יהיה להחליט על המשך הבירור או המעקב: אם צריך לתת טיפול אנטיביוטי, אם יש צורך רק במעקב צילומי חזה, אם יש צורך בבדיקת CT להדגמה טובה יותר של הממצא וכן הלאה. כל מקרה לגופו. עליכם לפנות לרופא המשפחה או לרופא ריאות על מנת להמשיך את הבירור.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!