שאלה - פריחה מגרדת שסיבתה טרם אותרה

השאלה:
רעייתי, בת 53, התכסתה לפני יותר מ-10 ימים בפריחה אדומה. ה"פרחים" הקטנים הם בגודל מילימטרים עד סנטימטר, והגדולים בגודל 3-2 סנטימטרים, ורובם לא סימטריים. הפריחה משתרעת על כל הגוף: גב, אחוריים, בטן, מעט בחזה, כתפיים. מעט מאוד פריחה יש גם על הזרועות והרגליים.

רופא משפחה (מומחה ברפואה פנימית) איבחן אפשרות לווירוס ונתן רק תרופה למניעת גירוד. רופא עור העלה את האפשרות שהפריחה קשורה ללחץ נפשי, אפשרות המתיישבת עם המציאות הקיימת, ונתן רק תרופה למניעת גירוד.

האם הסיבה יכולה להיות קשורה בגיל המעבר? המחזור של ראייתי עוד ישנו, אך אינו סדיר. אם כן, איך ניתן לבדוק אם זו אכן זו הסיבה? איך מטפלים בזה?

האם תופעה כזו יכולה להתאים למצב של חרדה? אילו עוצמה של חרדה צריכה להתקיים כדי שתופיה פריחה שכזו?


תשובה:


בשאלתך אתה מציין כי אשתך נבדקה על ידי שני מומחים, מומחה לרפואה פנימית ומומחה לרפואת עור, ושניהם שללו גורם זיהומי בקטריאלי או פטרייתי, מחלת קולגן או מחלה אוטואימונית לפי המורפולוגיה של הפריחה ולפי האנמנזה (ההיסטוריה הרפואית) של אשתך.

אין אפשרות להגיע לאבחנה מבלי לבצע בדיקה פיזיקלית מתאימה ולדעת את ההיסטוריה של החולה. כדי לשלול אפשרות גינקולוגית ניתן לפנות לגינקולוג שיכול לבצע בדיקה גופנית מתאימה ובדיקות דם ודימות נוספות, היכולות לאשר מצב של מנופאוזה ובמקרה כזה, להציע דרכי טיפול.

בינתיים, אני מציע לאשתך להשתמש בתרופות למניעת גירוד, כי זה הדבר חשוב מאוד למניעת התפשטות הפריחה ולמניעת זיהום משני. כמו כן, לדאוג לשימון העור, במיוחד לאחר המקלחת ולפני שנת הלילה, ולנקוט באמצעי מניעה כגון: חימום עם רדיאטור ולא במזגן, ושתייה מרובה, כדי למנוע התייבשות העור אשר גורמת לגרד.

אם הפריחה לא עוברת בשבועיים הקרובים או אם היא מחריפה, אני מייעץ לך לפנות לרופא עור נוסף על מנת לקבל חוות דעת נוספת, ואולי לבצע ביופסיה של הנגע בעור, דבר שיכול לתת תשובה סופית לגבי מקור הפריחה.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!