שאלה - דם בשתן ללא ממצא פתולוגי

השאלה:
אני בת 23. לפני שנה ביצעתי בדיקת שתן שהצביעה על המטוריה, מאוחר יותר ביצעתי בדיקת אולטרסאונד לדרכי השתן והכליות שלא הצביעה על ממצא פתולוגי. הלכתי לרופא בכיר והוא אמר לי שיש הרבה אנשים שמסתובבים עם דם בשתן ללא שום סיבה והמליץ על בדיקה ציטולוגית. האם די בזה או דרושות עוד בדיקות?


תשובה:

ישנם מספר גורמים העוזרים לאבחן את הסיבה להמטוריה. האם ההמטוריה הייתה ממצא חד- פעמי או שעכשיו לאחר חצי שנה עדיין יש המטוריה (בבדיקות שתן לא בעת מחזור וסתי !) ? האם יש סיפור משפחתי של המטוריה או מחלות כליות או דרכי שתן ? האם בבדיקות השתן יש ערך גבוה של חלבון ? האם בבדיקות הדם קיימת הפרעה בתפקוד הכליות (ערכי קראטינין גבוהים) ?

המקורות של דם בשתן (המטוריה) הם או מהכליות או מדרכי השתן עצמם. בדיקה מיקרוסקופית של השתן יכולה לגלות שהמקור הוא מהכליות אם תאי הדם האדומים מסודרים בצורה של תבנית ארוכה וצרה (cast). העובדה שבדיקת אולטרסאונד תקינה מרמזת שאין בעיה מבנית בדרכי השתן. בדיקת ציטולוגיה מחפשת תאים ממאירים מגידולים בדרכי השתן - מחלה שהיא מאוד לא סבירה בגילך.

ברוב המקרים של המטוריה ממושכת, ללא הפרעות נוספות בבדיקת השתן, כאשר התפקוד הכלייתי תקין, ובדיקת אולטרסאונד תקינה - אכן אין צורך בבדיקות נוספות, מלבד מעקב תקופתי אחר בדיקות השתן והתפקוד הכלייתי.

את יכולה להתייעץ עם רופא מומחה במחלות כליות (נפרולוג) על הצורך בבדיקות נוספות במצבך. אורולוג הוא רופא מומחה במחלות של דרכי השתן.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!