//

שאלה - מה ההבדל בין ברונכיטיס, ברונכיוליטיס וברונכייאקטזיס

השאלה:
מה ההבדל בין ברונכיטיס, ברונכיוליטיס וברונכייקטזיות? לפי ההגדרות, הן נראות דומות למדי מבחינת המקור וההתהוות: דלקת שגורמת להרס בסימפונות.


תשובה:


המחלות אולי נשמעות דומות, אך יש הבדלים.

ברונכיטיס היא דלקת של הסימפונות (bronchi). אלה הם דרכי הנשימה המחברים את קנה הנשימה לריאות. ברונכיטיס יכולה להיות אקוטית או כרונית. ברונכיטיס אקוטית נגרמת על ידי וירוסים או חיידקים ומתבטאת בשיעול, בליחה ובהיצרות של הסימפונות. ברונכיטיס כרונית היא אחת ממחלות ההיצרות הכרוניות של הריאות (Chronic Obstructive Pulmunary Disease). היא מוגדרת כשיעול פרודוקטיבי (עם הפרשת ליחה) הנמשך לפחות שלושה חודשים בשנה, במשך שנתיים ברציפות. החולה סובל לעיתים גם מקוצר נשימה, בלוטות המוקוס מוגדלות, ולכן הליחה מרובה, והסימפונות מוצרים, דבר שאינו תמיד הפיך גם לאחר טיפול. המקור למחלה אינו דלקתי ראשוני, אך זיהום יכול להתווסף ולהוביל להחמרה. עישון וזיהום אוויר מחמירים את המחלה ואף גורמים אותה. הטיפול כולל הפסקת עישון, תרופות מרחיבות סימפונות, סטרואידים וחמצן.

ברונכיוליטיס היא דלקת של דרכי הנשימה הקטנות בריאות – סימפונונות (bronchioles). נגרמת על ידי הווירוס RSV. המחלה נפוצה בתינוקות. עקב הזיהום מתים תאים uנוצרת ליחה, ואלה סותמים את הסימפונונות, מה שמונע מעבר של אוויר אל הנאדיות. מקרים קלים לא מצריכים טיפול, מקרים חמורים יותר מטופלים במתן חמצן.

ברונכיאקטזיס היא התרחבות של הסימפונות או ההסתעפויות שלהן. המצב יכול להיות מולד, להיגרם כתוצאה מזיהום (חצבת, שעלת) או כתוצאה מחסימה כלשהי (גידול, גוף זר). מחלה זו יכולה להתבטא בשיעול, בליחה מוגלתית ובדם. האבחנה נעשית לפי התמונה הקלינית ובדיקות הדמייה. הטיפול בה כולל אנטיביוטיקה, פיזיותרפיה, ולעיתים ניתוח.

ד"ר מיכל רסנר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!