שאלה - בירור הסיבה לכאב בטן ממושך

השאלה:
אני בת 50, סובלת 3 שנים מכאבים ברום הבטן כל יום כשאני מתעוררת בבוקר או אחרי מנוחה במהלך היום. עברתי בדיקות דם, בדיקת CT של הבטן, בדיקת אולטרסאונד, בדיקת קולונוסקופיה לפני 3 שנים ו-3 פעמים בדיקת גסטרוסקופיה (הבדיקה האחרונה היתה לפני כ-3 חודשים) ול


תשובה:


בירור הסיבה לכאבי בטן במטופל המתלונן על כאבי בטן כרוניים (ממושכים) אינה משימה פשוטה, בייחוד לאחר שבוצע בירור כה נרחב ומוצדק לאור גילך ולאור אופי הבעיות שמהן את סובלת. לפי הבנתי מהשאלה, כל הבירור שביצעת וכל הבדיקות היו תקינות.

לא ציינת כמה פרטים חשובים כגון אם סבלת מכאב בטן גם בצעירותך, אם חל אירוע חריג לפני 3 שנים כגון זיהום או חבלה בבטן, אם את סובלת ממחלות אחרות ברקע, כמו אבנים בדרכי המרה, אם את נוטלת תרופות באופן קבוע, אם ישנם ירידה לא מוסברת במשקל לאחרונה, חום ממושך או חוסר תיאבון, אם ישנה היסטוריה משפחתית של מחלות מעי, ממאירויות ועוד.

יש לציין כי מרבית הבירור שציינת התרכז בבטן, אולם כאבים בבטן עשויים להיגרם גם על ידי בעיות שאינן בבטן, כגון מחלות לב (איסכמיה של הלב), בעיות גינקולוגיות, הפרעות בכלי הדם הגדולים ועוד. לכן חשוב לשלול אפשרות של הפרעה בלב, ויש מקום לשקול לבצע בדיקת דופלר על מנת לשלול הפרעה בכלי הדם התוך-בטניים שעשויה להוביל לכאבים, בייחוד לאחר ארוחות.

אני ממליצה להמשיך לעקוב אחרי הכאב לבדוק אם ישנם גורמים ספציפיים המובילים להקלה או להחמרה, אם ישנו קשר בין הכאבים לבין המצב הנפשי, ואם יש תסמינים אחרים כגון ירידה במשקל, חום ממושך או חוסר תיאבון. אלה סימנים מטרידים שאין להזניחם. לאור גילך, אם הכאב ממשיך, יש לשקול לבצע שנית גם בדיקות שכבר נעשו.

בהצלחה

ד"ר שרון בר-שי - אינפומד

לפרטים אודות צליאק
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!