//

שאלה - טיפולים אפשריים ל"אצבע הדק"

השאלה:
אני סובלת מ"אצבע הדק" ונקבע לי כבר תור לניתוח. באיבחון נאמר לי שיש אצלי סימנים לאפשרות שגם אצבעות נוספות יגיעו לאותו מצב, ולכן הופניתי לריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה בשתי הידיים. בריפוי בעיסוק עוסקים בעיקר בחימום בעזרת פראפין והמליצו על רכישת מכשיר ביתי לחימום כזה. האם לדעתכם הדבר כדאי והאם ידוע לכם היכן ניתן להשיג מכשיר כזה?


תשובה:


אצבע הדק היא הפרעה במעבר הגיד, בדרך כלל המכופף העמוק של האצבע, בעטיפה שלו לאורך מסלולו מהשריר למאחזו בעצם האצבע המרוחקת. בנקודה מסויימת בגיד נוצרת התעבות ולכן אין תנועה חלקה של הגיד בעטיפה. התופעה קיימת ברמות חומרה שונות, החל מתנועה לא חלקה של האצבע ועד להיתפסות מלאה. מאפיין שכיח הוא שהבעיה מוחמרת בקור ופוחתת בחום, לכן בבוקר ישנה החמרה לפני שמפעילים את היד.

הטיפול המקובל כיום בפיזיותרפיה מבוסס על הבנת הבעיה בצורה מעמיקה כשינוי כרוני בגיד ולא רק כדלקת חולפת, ולכן מושם דגש גם על שיפור ושימור היכולות האלסטיות והדינמיות של הגיד (טנדינוזיס ולא טנדיניטיס).

הטיפול יכלול:
1 - חימום - אולטרסאונד מקומי או פראפין.
2 - הדרכה למתיחה של הגיד לשיפור היכולת האלסטית - תנועתית שלו.
3 - תרגול לחיזוק כוח השריר (מקובל חיזוק אקסצנטרי שהוא חיזוק תוך כדי הארכה).
4 - עיסוי מקומי באזור ההתעבות.
5 - הדרכה לחימום בבית.

אם הבעיה מופיעה בשתי הידיים, יש מקום לשלול בעיה מקורית צווארית. בנוסף, יש לחפש אם קיימת בעיה במנח היד בעבודה ולתת תיקון ארגונומי בסביבת העבודה. ישנן הצלחות לטיפול, ולכן מומלץ בחום לנסות טיפול פיזיותרפיה מלא, ואם לא יצלח, תוכלי לפנות לטיפול על-ידי זריקה סטרואידית מקומית או על-ידי ניתוח. את החימום אפשר לבצע בבית על ידי כרית חמה עם מים או כרית חימום למיקרוגל.

אין חובה לרכוש אמבטיית פאראפין הביתה. ניתן לרכוש אמבטיית שמן פאראפין הביתה אצל יבואני ציוד רפואי רבים, וביניהם חגי מכשור רפואי (04-8411003)
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!